The Edge: Nowy album U2 będzie jak „Zooropa”

Jakub Gańko
05.01.2016 10:21
|north Fot. xrayspx, CC BY-SA 2.0

W jakim serwisie streamingowym będzie miał swoją premierę kolejny album Bono i spółki? Tego jeszcze nie wiemy, ale The Edge wskazał nam kierunek, w którym podąża obecnie zespół.

Jeśli zastanowić się nad wszystkimi projektami U2, które zespół obiecywał nam w ostatnich latach, łatwo można się pogubić. Miała być kontynuacja „No Line on the Horizon”, miał być taneczny album z Davidem Guettą, ostatecznie dostaliśmy na iTunesie darmowe „Songs of Innocence” - wszyscy, niezależne od tego, czy chcieliśmy. O ile Bono nie wymyśli w międzyczasie niczego nowego, w 2016 roku otrzymamy „Songs of Experience”.

Płytowego towarzysza ostatniego albumu U2 zapowiadała już nazwa ostatniej trasy: Innocence + Experience Tour, nawiązująca do tomu wierszy Williama Blake'a. Relacja wiążąca oba krążki przypomina nieco sytuację z 1993 roku, kiedy ukazała się „Zooropa”. Tamto wydawnictwo również stanowiło rozwinięcie wydanego wcześniej „Achtung Baby”, a początkowo było nawet planowane jako minialbum.

The Edge zdradził jednak, że nowy krążek ma łączyć z „Zooropą” więcej niż wydawnicze pokrewieństwo.

Brian Eno byłby bardzo zadowolony, gdybyśmy znów robili albumy w takim stylu. Nie zastanawiamy się nad tym, dokąd idziemy, tylko po prostu kroczymy przed siebie. Myślę, że jak się nabierze odpowiedniego rozpędu, znacznie wpływa to na jakość materiału.

Słynny producent, który ostatnio współpracował z U2 przy okazji „No Line on the Horizon”, chciałby zabrać ponownie zespół na drogę, którą obrał przy ósmym albumie. Na razie jednak nie wiemy zbyt wiele o „Songs of Experience”. Materiał powstawał w trakcie ostatniej trasy grupy. Do napisania jednego z utworów, „Streets of Surrender”, inspiracją były zamachy w Paryżu z listopada 2015 roku.

Bono przyznał, że w pracach nad nowym krążkiem pomógł mu... wypadek rowerowy, którego doznał pod koniec 2014 roku.

Dobrą stroną tego wydarzenia było to, że mogłem pracować w stanie umysłu, który osiąga się na końcu albumu. Nie bez powodu wszystkie wielkie zespoły tworzą swoje najlepsze albumy w trakcie tras koncertowych - pomysły muszą znaleźć drogę ujścia z twojej głowy.

U2 zakończył ostatnie tournée na początku grudnia 2015 roku dwoma koncertami w Paryżu, które zostały przełożone ze względu na atak terrorystyczny w klubie Bataclan. Grupa wystąpiła wówczas z gościnnym udziałem Patti Smith oraz Eagles of Death Metal, składając tym samym hołd ofiarom tragedii.

Czekacie na nowy krążek U2?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.