Powstanie film o zapomnianym polskim zespole punkowym. Są pierwsze kadry [ZDJĘCIA]

09.05.2023 17:29
Punkowy zespół Fot. shutterstock.com; zdjęcie poglądowe

"Idź pod prąd" to nadchodząca produkcja o scenie punkowej w Polsce. Zobaczcie pierwszy zdjęcia z tego filmu.

Jest to wręcz dziwne, że taki film nie powstał wcześniej. Polska scena punkowa ma bujną historię, która zasługuje na opowiedzenie. Polski Instytut Sztuki Filmowej podzielił się pierwszymi kadrami filmu "Idź pod prąd", który opowie historię zespołu KSU z Ustrzyk Dolnych. Na razie nie poznaliśmy dokładnej daty premiery filmu. 

Powstanie film o zapomnianym polskim zespole punkowym. Są pierwsze kadry [ZDJĘCIA]

Akcja filmu "Idź pod prąd" toczy się w drugiej połowie 70. XX.

Kilku nastolatków z Ustrzyk Dolnych, na czele z charyzmatycznym i niezdyscyplinowanym uczniem ustrzyckiej zawodówki, Siczką, postanowiło zostać punkami i grać punk rocka. Zainspirowali się usłyszanym w zagranicznej radiostacji zespołem Sex Pistols i nową kulturą „punk”.

W komunikacie prasowym możemy przeczytać, że zespół na początku wysła do Radia Wolna Europa list z prośbą o więcej „muzyki wolnych ludzi” na antenie. Ku ich zdumieniu list zostaje odczytany w audycji na żywo, a stacja zaczyna emitować cotygodniowy program dotyczący muzyki punk. List odczytany w Wolnej Europie został zauważony przez przedstawicieli PRL-owskiego aparatu represji. Oficer SB, Jerzy Majak przesłuchując Siczkę jasno daje do zrozumienia, że Ustrzyki Dolne to nie Londyn i na terenie jego gminy żadnego „punka” nie będzie.

Niezrażony Siczka wraz z kolegami tworzy – na złość wszystkim – punkrockowy zespół muzyczny KSU oraz przeszczepia na grunt zapyziałej gminy elementy londyńskiej „kultury punk”.

Jak na razie nie podano daty premiery filmu, ale wiadomo za to, że autorami scenariusza do filmu są Doman Nowakowski i Wiesław Paluch, a za kamerą stanął Artur Żurawski. 

Za reżyserię odpowiada Marta Wojciechowicz, zaś w filmie zagrali Ignacy Liss, Maciej Piotrowski, Igor Paszczyk, Bartłomiej Deklewa, Piotr Głowacki, Filip Łannik, Zuzanna Galewicz, Wiktoria Kruszczyńska, Iga Szubelak i Karol Lelek.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.