Deadpool dołączył do ruchu Black Lives Matter [WIDEO]

16.06.2020 10:16
Deadpool |undefined Fot. Wiese/FaceToFace/REPORTER

W mieście Charlotte w stanie Karolina Północna powstał mural wspierający ruch Black Lives Matter. Jego bohaterem jest Deadpool. Artysta odpowiedzialny za malowidło wytłumaczył czemu wybrał akurat tego bohatera Marvela.

Ruch Black Lives Matter wciąż dąży do zrewolucjonizowania Stanów Zjednoczonych i pozbycia się z przestrzeni społecznej przejawów jawnego rasizmu systemowego. Z tego powodów oprócz strajków i protestów, organizowane są różnego rodzaju przedsięwzięcia artystyczne, między innymi malowanie murali wspierających czarnoskórych obywateli USA. Bohaterem jednego z tego typu dzieł został Deadpool.

Black Lives Matter - Deadpool bohaterem muralu w Charlotte

Sytuacja w USA jest wciąż napięta, ale ogólnokrajowe protesty, wspierane przez podobne wydarzenia na całym świecie sprawiły, że w wielu miastach już zapowiedziano radykalne zmiany, mające na celu dobro dyskryminowanych obywateli. Stany Zjednoczone zmieniają się na naszych oczach i niejednokrotnie pomagają w tym superbohaterowie znani z filmów i komiksów

Przeczytaj także

Do grupy herosów wpierających ruch Black Lives Matter dołączył niedawno sam Deadpool. Wszystko dzięki artyście Garrisonowi Gistowi, który stworzył mural z wygadanym najemnikiem w roli głównej. Efekt pracy zamieścił w mediach społecznościowych.

W relacji na żywo na Instagramie Gist wytłumaczył natomiast, dlaczego wybrał akurat tego superbohatera Marvela.

Naprawdę chciałem użyć go jako rodzaju metafory naszego pokolenia i tego, co się teraz dzieje. Kiedy myślisz o Deadpoolu, na myśl przychodzi ci ktoś buntowniczym radykalny, wygadany, a przede wszystkim ktoś, kto poszedł pod prąd wszelkich norm, jeśli chodzi o superbohaterów. Podważa wszystkie te granice i idee, które zostały ustanowione w przypadku superbohaterów.Kiedy spojrzysz na nasze pokolenie w tym momencie, w tym ruchu - jesteśmy radykalni, jesteśmy buntowniczy, jesteśmy wygadani, robimy wszystko, co trzeba zrobić, żeby mieć pewność, że nasze głosy zostaną wysłuchane i mieć pewność, że zmiany, których się domagamy, rzeczywiście będą miały miejsce.Jeśli naprawdę czytasz komiksy, może tego nie wiesz, ale w komiksach Deadpool jest ukazywany jako zarówno postać biseksualna albo panseksualna. To Miesiąc Dumy. Osobiście mam wielu przyjaciół, niektórzy z nich są członkami mojej rodziny, którzy są częścią społeczności LGBTQ, więc poczułem, że w parze z pierwszym powodem wybrania Deadpoola i jego metaforą, to będzie fajny sposób na uczczenie ich i danie im do zrozumienia, że również są dużą częścią tego ruchu.

Fani komiksów Marvela nie powinni być więc zdziwieni, wyborem Gista. Rzeczywiście Deadpool od lat jest elementem reprezentacji społeczności LGBTQ w opowieściach Domu Pomysłów. Wygadany najemnik zrewolucjonizował nie tylko świat komiksu, ale również i filmu. Dzięki postawie Ryana Reynoldsa i jego wizji w stu procentach zgodnej z osobowością Deadpoola, Hollywood przestało patrzeć na kino suprbohaterskie, jak na sztampowe, patetyczne historie dla dzieci. Dwie części filmu "Deadpool" udowodniły, że można również stworzyć udaną produkcję o superbohaterach dla dorosłych.

Przeczytaj także

Deadpool jako postać niezwykle otwarta i radykalna w swoim postępowaniu idealnie pasuje na symbol ruchu Black Lives Matter - inicjatywy która ma szansę uporać się z niesprawiedliwością dotykającą od dekad dyskryminowaną część amerykańskiego społeczeństwa.

 

Przeczytaj także

Zobacz też: Pomniki Dolly Parton zamiast monumentów poświęconych konfederatom. Nowy pomysł w USA

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.