Inspiracja "Opowieści podręcznej". Kim była na wpół - powieszona Mary Webster?

20.07.2020 20:06
Inspiracja Fot. Shuttenstock

Kim była na wpół - powieszona Mary, kobieta, której zadedykowana została "Opowieść podręcznej"?

"Opowieść podręcznej" Margaret Atwood i serial oparty na podstawie książki bazują na podstawie prawdziwych wydarzeń. Głośna powieść z 1985 roku pokazuje, co by było, gdyby władzę nad Ameryką przez religijny reżim.

Kim była kobieta, której zadedykowano "Opowieść podręcznej"?

Wizja przyszłości w "Opowieści podręcznej" jest przerażająca szczególnie dla kobiet. W świecie, który opisuje straszna historia, przestrzenią prywatną i publiczną rządzą mężczyźni, a kobiety zostają całkowicie podporządkowane ich władzy. Wszystko, co wydarzyło się w serialu, miało też w pewnym stopniu miejsce w historii ludzkości.

Przeczytaj także

Za "Opowieścią podręcznej" stoi jeszcze jedna ciekawa historia. Margaret Atwood zadedykowała swoją powieść Mary Webster, domniemanej czarownicy, która jak się okazuje była przodkinią znanej pisarki.

Jak twierdzą rodzinne legendy Mary, była spokrewnioną z babcią Margaret Atwood. Kobieta żyła w XVII wieku w małym miasteczku Hadley w stanie Massachusetts. W wieku 46 lat poślubiła, dużo starszego od siebie, Williama Webstera. Mary była konfliktowa i słynęła z wybuchowego charakteru. Nie była lubiana przez sąsiadów, co z czasem doprowadziło ją do aresztowania i oskarżenia o czary.

Przeczytaj także

Nieszczęśniczkę skazano na śmierć przez powieszenie. Co niezwykłe Mary Webster przeżyła egzekucję, wiec zgodnie z obowiązującym wtedy prawem puszczono ją wolno. Po nieudanej egzekucji przeżyła jeszcze kilkanaście lat. Lokalni mieszkańcy nazywali ją wpół-powieszoną Mary.

Margaret Atwood, przypomniała światu o jej losach w wierszu zatytułowanym "Half-hanged Mary". Zadedykowała jej również swoją najsłynniejszą książkę - "Opowieść podręcznej".
Serial "Opowieść podręcznej" cieszy się ogromną popularnością, zyskując nie tylko przychylność widzów, ale i krytyków. Obecnie jesteśmy już po trzech sezonach przygód June, granej przez Elisabeth Moss, a czwarty ma pojawić się w 2021 roku.

Zobacz również: Powstanie sequel "Opowieści podręcznej". Serwis Hulu stworzy adaptację książki "The Testaments"

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.