Moneta inspirowana Cyberpunkiem od Mennicy Gdańskiej jest... oficjalną walutą małej wyspy

29.12.2020 16:26
Moneta inspirowana Cyberpunkiem od Mennicy Gdańskiej jest... oficjalną walutą małej wyspy Fot. Julian Sojka/East News

Z cyklu: ciekawostka. Nowa seria monet inspirowana Cyberpunkiem 2077 od Mennicy Gdańskiej właśnie stała się jednym z legalnych środków płatniczych na małej wyspie Niue.

Mennica Gdańska przygotowała specjalną niespodziankę dla fanów CD Projekt Red i Cyberpunka. Do sprzedaży za kilka miesięcy trafi oficjalna moneta inspirowana najnowszą grą CDPR - co ciekawe, ta będzie w pełni używalna w jednym miejscu na świecie. Chodzi o wyspę Niue, mały punkt na oceanie Spokojnym, który zamieszkuje trochę ponad 1,5 tysiąca osób.

Polecamy

Do sprzedaży trafi 500 egzemplarzy, z których 250 przeznaczonych jest dla fanów, a 250 trafi na rynek kolekcjonerski. Oprócz tego, każda moneta dostarczana jest w dedykowanym, drewnianym pudełku wraz z certyfikatem autentyczności.

Według mennicy ma to być pierwsza część ich nowej serii zwanej "The Punk Universe". Mennica zaznaczyła, że monety zazwyczaj upamiętniają przeszłość, a "my z kolei prezentujemy futurystyczną wizję". Brzmi ciekawie, a prezentuje się natomiast tak:

Polecamy

Jest to moneta o nominale 5 dolarów nowozelandzkich, dlatego też widzimy na niej podobiznę Elżbiety II. Jak czytamy w oficjalnym opisie kolekcjonerskiej monety, udostępnionym przez Mennicę Gdańską:

Nasza nowa moneta doskonale oddaje charakter cyberpunka. Rewers zachwyca mnogością szczegółów; każdy fragment monety odkrywa przed nami elementy cyberpunka. Projekt zaskakuje ilością kolorów, które przywodzą na myśl nowoczesne lasery i neony.Nawiązanie do przyszłości podkreślono również za pomocą druku fluorescencyjnego - moneta świeci w ciemności! Wybrane elementy poddane zostały podniesieniu, dzięki czemu całość nabrała trójwymiarowości. Awers również nawiązuje do cybernetyki - ukazuje skomplikowane połączenia, które mogą być zarówno informatyczne, jak i neuronalne.

Interesująca jest również cena monety - ta wynosi bowiem 1499 złotych. Na razie jest dostępna w przedsprzedaży i jeśli chcecie, to możecie ją zobaczyć na oficjalnej stronie Mennicy Gdańskiej.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.