Nocą ocean świeci na niebiesko. Zorza polarna w oceanie?

06.04.2022 13:55
Nocą ocean świeci na niebiesko. Zorza polarna w oceanie? Fot. Shutterstock

Do niezwykłego zjawiska doszło na plażach w kilku miejscach świata. Nocą ocean zaświecił na niebiesko.

Internet obiegły tajemnicze zdjęcia, na których ocean zaświecił się nocą. Czym jest to niezwykłe zjawisko i jak je można wytłumaczyć?

Nocą ocean świeci na niebiesko

W wielu miejscach na całym świecie w ostatnim czasie można było zaobserwować świecący się nocą ocean. Zdjęcia świecącej wody trafiły do sieci i niemal natychmiast zyskały ogromną popularność.

Polecamy

Wydarzenie obserwowali m.in. mieszkańcy Nowej Zelandii, Malediwów oraz kalifornijskiego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Internauci nazwali zjawisko mianem "zorzy morskiej". Zobaczcie, jak wygląda.

Czym jest tajemnicze zjawisko?

Jak się okazuje, fascynujące zjawisko związane jest z obronną działalnością występującego w wodzie planktonu i fachowo nazywa się bioluminescencją. To skutek występowania w wodzie planktonu i fitoplanktonu. Część z tych organizmów wykorzystuje zdolność do emitowania światła, aby odstraszyć potencjalne drapieżniki. Światło jest aktywowane przez ruch, dzięki temu świecić mogą również ślady stóp na mokrym piasku.

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.