Osobliwe zachody Słońca nad Europą. Co jest przyczyną tego fenomenu?

26.01.2022 13:34
Osobliwe zachody Słońca nad Europą. Co jest przyczyną tego fenomenu? Fot. Shytterstock

Od kilku dni zachody Słońca nad Europą wyglądają bardzo tajemniczo. Dlaczego tak się dzieje??

Ostatnio zaobserwowano wiele nietypowych zachodów Słońca, które miały miejsce na całym świecie. Dziwne, fioletowe i jasnożółte fenomeny obserwowane są również w naszym kraju. Co jest ich przyczyną?

Osobliwe zachody Słońca nad Europą

Przyczyną nietypowego zjawiska jest erupcja wulkanu położonego niecałe 30 km od wybrzeży jednej z wysp archipelagu Tonga. Wybuch miał miejsce 15 stycznia 2022 roku i trwał mniej niż godzinę. Wywołał jednak ogromną eksplozję, którą była 500 razy większa od wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie.

Polecamy

Jak się okazało, jej skutki można było zaobserwować niemal wszędzie. Jak podkreślają badacze, analizy ciśnień atmosferycznych wykazały, że fale wywołane erupcją rozeszły się po całym świecie.

Jak twierdzi James Garvin z NASA skutki aktywności wulkanu odpowiadały eksplozji równej 10 megaton TNT. Satelity zanotowały fale związane z erupcją, które rozchodziły się niczym fale na wodzie.

Chmura pyłu rozprzestrzeniła się na wysokości ponad 39 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Jak się okazało, był to pierwszy odnotowany przypadek wykrycia pyłu wulkanicznego tak wysoko w atmosferze. Z badań wynika, że znaczna część pióropusza składała się ze skroplonej pary wodnej. Ta część sięgnęła dolnej mezosfery i uniosła się wysokości 55 kilometrów, czyli umownej granicy kosmosu. Wybuch rozniósł  kilkaset tysięcy ton dwutlenku siarki oraz drobnych pyłów.

Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.