"Ostatnia Puszka Pawła Adamowicza" - Największa zbiórka w historii polskiego Internetu

Natalia Nowecka
23.01.2019 10:26
Prezydent Paweł Adamowicz WOŚP 2009 r.|undefined Fot. . Ubysz/REPORTER/ eastnews

Miało być „skromne” 1000 zł, jest 16 milionów. Tyle właśnie pieniędzy wpłynęło na zbiórkę zatytułowaną „Ostatnia Puszka Prezydenta dla WOŚP”.

Mieszkanka Gdańska, Patrycja Krzymińska, w dniu śmierci prezydenta Pawła Adamowicza (14 stycznia 2019 r.), postanowiła zorganizować internetową zbiórkę pieniędzy, w celu zapełnienia ostatniej puszki WOŚP w imieniu zmarłego prezydenta miasta. Efekt przeszedł jej najśmielsze oczekiwania.

"Zapełnijmy ostatnią puszkę Pana Prezydenta dla WOŚP”

To gdańszczanka napisała na Facebooku

„Czy chcesz wesprzeć wraz ze mną szlachetny cel? Zbieram pieniądze na rzecz organizacji WOŚP, a każdy Twój datek – zarówno mały, jak i duży – będzie się liczyć. Przyda się każdy grosz. Dziękuję za wsparcie"

Limit akcji ustawiony został na tysiąc złotych, jednak odzew ze strony polskich internautów zaskoczył wszystkich, a przede wszystkim samą organizatorkę. Zebrana kwota oficjalnie wyniosła bowiem dokładnie 15 990 582 zł! Oficjalnie, ponieważ taka właśnie suma widniała na koncie zbiórki w chwili jej zakończenia, jednak dziś rano (23 styczeń 2019 r.) gdańszczanka, będąc gościem TVN24 wyjaśniła, że skontaktował się z nią pewien internauta, by poinformować ją, iż organizując błyskawiczną zbiórkę dozbierał brakującą kwotę do równych 16 milionów złotych.

Patrycja Krzymińska przyznała, że pomysł na akcję zrodził się w jej głowie po obejrzeniu reportażu, w którym zobaczyła uśmiechniętego i szczęśliwego Pawła Adamowicza, który właśnie pobił swój osobisty rekord i zebrał ponad 5600 zł do puszki WOŚP. Wtedy właśnie uderzyło ją, że prezydent już nigdy nie weźmie udziału w Orkiestrze, nigdy już nie będzie miał okazji zebrać datków do puszki i pobić swojego kolejnego rekordu. Gdańszczanka postanowiła zatem dorzucić do jego ostatniej puszki „parę groszy” od siebie.  I tak właśnie powstała internetowa zbiórka pieniędzy, początkowo przeznaczona głównie dla jej znajomych, która rozrosła się następnie na całą Polskę.

Akcję wsparło łącznie 264 tysiące darczyńców.

Zbiórka

Za organizację zbiórki Patrycji Krzymińskiej podziękował Jurek Owsiak, szef WOŚP, słowami:

"Krawcowa, pozszywałaś polskie serca"
Patrycja Krzymińska z rodziną podczas spotkania z Fundacją WOŚP

Zaś tuż po zakończeniu zbiórki, na stronie WOŚP na Facebooku pojawił się wpis:

„Ludzieeeeee!!!!! To jest najpiękniejsze, obywatelskie szaleństwo na świecie!!!! To było coś nieprawdopodobnego! Patrycjo, całujemy, ściskamy, jesteśmy wniebowzięci! Paweł!!! Twoja dzisiejsza skarbonka będzie z nami do końca świata i jeden dzień dłużej! Kochani! Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy!”

Podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku prezydent miasta Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem przez napastnika, w wyniku czego mężczyzna trafił w ciężkim stanie do szpitala, gdzie dzień później zmarł. Pogrzebprezydenta odbył się w sobotę 19 stycznia 2019 roku.

Obywatele postanowili uczcić pamięć prezydenta na różne sposoby. Poza zbiórka pieniędzy organizowane były m.in. Marsze Milczenia oraz stworzenie „Największego serca świata”.

Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.