Polski Czarnobyl. Opuszczona Elektrownia Jądrowa Żarnowiec [GALERIA]

06.05.2020 22:19
Elektrownia Żarnowiec|undefined Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER

26 kwietnia 1986 nastąpił wybuch w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Kilka dni wcześniej w Polsce zakupiono 4 reaktory WWER-440 do elektrowni w Żarnowcu. Poznajcie historię opuszczonej Elektrowni Jądrowej Żarnowiec.

Po emisji serialu "Czarnobyl" internauci zaczęli szukać informacji na temat katastrofy na Ukrainie. Często porównywano archiwalne nagrania ze scenami z serialu oraz doszukiwano się błędów. Jednak mało kto wie jednak o tym, że w Polsce również znajduje się opuszczona elektrownia atomowa.

Opuszczona elektrownia atomowa w Polsce - gdzie się znajduje?

Opuszczona elektrownia atomowa w Polsce, znajduje się w miejscowości Żarnowiec w miejscu zlikwidowanej wsi Kartoszyno nad Jeziorem Żarnowieckim z siedzibą w Nadolu. Okoliczni mieszkańcy nazywają to miejsce "Żarnobylem".

Przeczytaj także

Wielki betonowy moloch ma swój niepowtarzalny klimat. Jednak do opuszczonej Elektrowni Jądrowej Żarnowiec zapuszczają się jedynie żądni przygód miłośnicy turystyki katastroficznej i fani serialu "Czarnobyl".

Przerażające miejsce na mapie Polski: Opuszczona Elektrownia Jądrowa Żarnowiec

Pierwsze plany uruchomienia w Polsce energetyki jądrowej zaczęto kreślić już w roku 1956. Najpierw planowano budowę eksperymentalnej elektrowni o mocy 200-300 MW nad Narwią i Bugiem.

Natomiast decyzja o rozpoczęciu budowy elektrowni zapadła 12 sierpnia 1971 roku. Trzy lata później podpisano między rządami PRL i ZSRR wstępną umowę o współpracy przy jej budowie. Jak wszystkie kraje Bloku Wschodniego Polska również postanowiła włączyć się w prace nad rozwojem energetyki jądrowej, a nowe źródło energii miało być kolejną "wizytówką socjalizmu".

19 grudnia 1972 roku po wieloletnich konsultacjach oraz licznych badaniach geologicznych, hydrologicznych, sejsmicznych i nawet demograficznych polskie władze państwowe wybrały lokalizację nowej elektrowni: z dala od miast i nad jeziorem, które idealnie nadawało się jako źródło wody do chłodzenia reaktorów.

18 stycznia 1982 roku Rada Ministrów podjęła uchwałę zezwalającą na rozpoczęcie prac nad Elektrownią Jądrową Żarnowiec, zaś dwa miesiące później, 31 marca oficjalnie rozpoczęto przygotowania terenu pod budowę.  

Na samym początku przesiedlono wieś Kartoszyno i przystąpiono do budowy zaplecza elektrowni. Powstały ogromne hale do produkcji prefabrykatów betonowych, dworzec kolejowy oraz mieszkania dla robotników i pracowników elektrowni. Najważniejszą inwestycją był jednak ośrodek radiometeorologiczny, który miał badać poziom promieniowania.

W 1986 roku stało już większość obiektów pomocniczych oraz fundamentami samej elektrowni. Zakupiono także 4 reaktory WWER-440 o mocy 400 MW każdy oraz sporą część wyposażenia elektrowni.

Według ówczesnych władz pierwszy reaktor miał rozpocząć prace w grudniu 1990 roku, a w rok po nim miał stanąć drugi reaktor.

Dlaczego Elektrownia Jądrowa Żarnowiec nie powstała?

10 kwietnia 1986 Sejm uchwalił ustawę "Prawo atomowe w Polsce". Był to pierwszy akt normujący działalność związaną z wykorzystaniem energii jądrowej. 16 dni później doszło do katastrofy w Czarnobylu, której przebieg i skutki zna cały świat. Przez Polskę przelała się fala paniki, która przerodziła się w otwartą niechęć i spowodowała protesty.

Należy z całą stanowczością dodać, że Polski projekt był bezpieczniejszy od radzieckiego, jednak wtedy nikogo to nie przekonywało.

2 grudnia 1989 roku Rząd Tadeusza Mazowieckiego zadecydował o wstrzymaniu budowy na okres jednego roku w celu zebrania danych i opinii koniecznych do podjęcia decyzji o dalszych losach budowy.

Dwa lata później w lokalnym referendum przeciwko budowie opowiedziało się 86,1% a za budową elektrowni tylko 13,9% głosujących, ale przy 44-procentowej frekwencji uznano je za niewiążące.

17 grudnia 1990 roku Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie postawienia "Elektrowni Jądrowej Żarnowiec w Budowie" w stan likwidacji, której termin wyznaczono na 31 grudnia 1992. To właśnie wtedy ujrzały światło dzienne nieprawidłowości w pracach nad elektrownią i dysponowaniu funduszami. Szacuje się, że cały projekt kosztował 2 mld dolarów.

Jak obecnie wygląda opuszczona Elektrownia Jądrowa Żarnowiec? Zobacz zdjęcia!

Ruiny niedokończonej elektrowni zostały zalane przez tzw. wody zaskórne, co doprowadziło do całkowitego zniszczenia konstrukcji. Część metalowych elementów zardzewiała lub została rozkradziona.

Obecnie miejsce wieje pustką. Cześć budynków ma wybite szyby, a wejścia są zaspawane lub zamknięte na zardzewiałe kłódki. Kiedyś białe ściany porasta grzyb a na podłogach leżą kawałki plastiku i rozbite kawałki szkła.

W miejscu, gdzie stał pracowniczy hotel, teraz rosną drzewa i krzewy. Obecnie teren "Elektrowni Jądrowej Żarnowiec w Budowie" mógłby śmiało służyć za scenografię filmu katastroficznego lub horroru.

Zobacz również: Wybuch bomby atomowej w dużym mieście. Zobacz przerażający film [WIDEO]

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.