TVN Discovery Polska i Cyfrowy Polsat tworzą „polskiego Netfliksa”

25.10.2019 15:25
serwis VoD|undefined Fot. Shutterstock

60 mln złotych zainwestują wspólnie w stworzenie nowego polskiego serwisu VoD Discovery z TVN i Cyfrowy Polsat. Nazwy ani daty startu „polskiego Netfliksa” jeszcze nie podano, wiadomo za to, że początkowo będzie dostępny za darmo.

Przyszłość należy do serwisów VoD. Do takiego wniosku doszły nie tylko internetowi giganci, lecz także tradycyjne stacje telewizyjne oraz wytwórnie filmowe.

HBO już od kilku lat oferuje dostęp online do swoich filmów a seriali, a jeszcze w 2019 roku pierwsi użytkownicy skorzystają z Disney+, platformy oferującej tak dużo treści, że ich oficjalny zwiastun trwa ponad 3 godziny.

Przeczytaj także

Wyznacznikiem sukcesów branży jest Netflix, który cieszy się ponad 150 mln płatnych użytkowników na całym świecie. Coraz lepiej radzi sobie też polskie CDA z ponad 200 000 osób płacących za dostęp do konta Premium. Serwis zapowiedział już nawet swój pierwszy serial oryginalny.

Przeczytaj także

W celu podbicia polskiego internetu sojusz zawarli właśnie zażarci telewizyjni konkurenci. W wspólnym komunikacie Discovery z TVN i Cyfrowy Polsat zawiadomili o utworzeniu nowej platformy VoD.

Cyfrowy Polsat i Discovery z TVN tworzą „Polskiego Netfliksa”

W zasobach platformy VoD ma znaleźć się praktycznie wszystko, co można obejrzeć na antenach stacji – a nawet trochę więcej.

Nowy serwis zapewni widzom dostęp do polskich filmów, seriali, dokumentów, programów sportowych oraz rozrywkowych w jednym miejscu. W ofercie znajdzie się szeroki zakres lokalnych produkcji TVN, Polsatu, kontent zakupiony u zewnętrznych producentów, a także produkcje własne realizowane przez nowy podmiot.

Kasia Kieli, Prezes i Dyrektor Zarządzająca Discovery w regionie EMEA, zapowiada powstanie internetowej telewizji na żądanie.

Dzisiaj widzowie oczekują łatwego dostępu do ulubionych programów w jednym miejscu. Nasz serwis będzie właśnie taką platformą umożliwiającą o każdej porze i w każdym miejscu oglądanie najbardziej popularnych seriali, filmów i programów skierowanych do polskiego odbiorcy.

Maciej Stec, Wiceprezes Zarządu ds. Strategii Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu, operatora sieci Plus, nie ukrywa mocarstwowych planów nowego przedsięwzięcia.

Cieszymy się, że współtworzymy projekt, który może stać się realną konkurencją dla międzynarodowych serwisów. Mamy ambicje, aby platforma oferowała najlepsze i najwyższej jakości rozwiązania technologiczne. Szczególnie ważne jest to, że ten pełen wyzwań projekt może powstać właśnie w Polsce. Dzięki temu polski kontent będzie mógł trafić również do międzynarodowego widza.

Co ciekawe, zgodnie z deklaracjami założycieli „polski Netflix” ma być dostępny za darmo w zamian za oglądanie reklam (AVOD), docelowo będą oferowane płatne subskrypcje (SVOD).

Platforma będzie podmiotem niezależnym biznesowo. Jej skala powoduje, że będzie atrakcyjną ofertą zarówno dla producentów dostarczających polski i międzynarodowy kontent, jak i dla klientów reklamowych. Model biznesowy zakłada otwartą i powszechną dostępność serwisu dla każdego internauty. Platforma będzie otwarta na współpracę z różnymi dostawcami treści.

Discovery i Cyfrowy Polsat obejmą po 50% udziałów w spółce prowadzącej nowy serwis VoD. Według ustaleń, każda ze stron ma wyłożyć na joint-venture do 30 mln złotych oraz zapewnić niezbędne finansowanie działania platformy w przyszłości.

Platformy Player.pl (należąca do TVN Discovery Polska) i Ipla.tv (należąca do Cyfrowego Polsatu) będą dalej działać. Właściciele będą jednak szukać nowego pomysłu na ich funkcjonowanie.

Zobacz także: Netflix zapowiada walkę z dzieleniem konta 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.