Tesla Model X – pierwszy w pełni elektryczny SUV

05.11.2015 17:22
Tesla Model X – pierwszy w pełni elektryczny SUV Fot. materiały prasowe

Amerykańska Tesla – znana z produkcji elektrycznego Modelu S – pokazała swój najnowszy pojazd sportowo-użytkowy o nazwie Model X.

Jest to pierwszy na świecie seryjnie wytwarzany w pełni elektryczny SUV. Według zapewnień producenta, najnowsze auto spod znaku Tesli ma wyjątkowo niski współczynnik oporu powietrza – 0,24. Taki wynik udało się uzyskać przede wszystkim dzięki opływowym kształtom, jak i również za sprawą aktywnego tylnego spojlera, który w zależności od prędkości automatycznie układa się w jednej z trzech pozycji.

Tesla Model X

Tesla Model X wyróżnia się unoszonymi do góry drzwiami. Rozwiązanie to kojarzy się głównie ze sportowymi coupe, a jego praktyczność wielokrotnie podważali chociażby prezenterzy z Top Gear. W wydaniu Tesli jest odwrotnie – po pierwsze unoszone do góry „sokole skrzydła" znacząco ułatwiają dostęp do drugiego i trzeciego rzędu siedzeń. Po drugie, na ciasnych miejscach parkingowych możliwe jest otwarcie ich tam, gdzie konwencjonalny mechanizm zawodzi. Zamiast unosić się do zewnątrz, sprytne rozwiązanie sprawia, że niemalże w linii prostej otwierają się ku górze.

W celu uzyskania jak najlepszej widoczności z kokpitu samochodu, w Tesli umieszczono „największą przednią szybę wśród seryjnie produkowanych aut". Do dyspozycji podróżujących jest aż 7 miejsc w konfiguracji 2 + 3 + 2. W drugim rzędzie siedzeń wygospodarowano dużo przestrzeni na nogi oraz miejsce na bagaż podręczny pod fotelami. Po złożeniu trzeciego rzędu siedzeń powstaje płaska podłoga. Na konsoli środkowej znalazł się ogromny ekran znany z Modelu S.

SUV amerykańskiego producenta będzie oferowany w dwóch wersjach silnikowych. Podstawowy wariant, oznaczony logotypem 90D, napędzany jest przez dwie jednostki generujące po 259 KM. Ich moc osobno wędruje na przednie i tylne koła. Pozwala to na sprint do 100 km/h ze startu zatrzymanego w zaledwie 4,8 sekundy. Tesla obiecuje maksymalny zasięg 414 km.

W mocniejsza odmiana P90D również dysponuje jednym silnikiem o mocy 259 KM, drugi zaś produkuje ich aż 503! Trzycyfrowa liczba na prędkościomierzu pojawia się już po 3,8 sekundy. Pakiet „Ludicrous Speed" redukuje czas sprintu do 100 km/h o kolejne 0,6 s.

Pod podłogą Modelu X umieszczono akumulatory, dzięki czemu uzyskano niższy środek ciężkości i wzmocniono strukturę pojazdu, co z kolei przekłada się na zwiększone bezpieczeństwo w przypadku zderzenia bocznego. Pod maską, zamiast silnika spalinowego, znajduje się bagażnik stanowiący świetną strefę zgniotu, która w razie wypadku zaabsorbuje większość siły uderzenia.

O bezpieczeństwo dbają również kamery, radary i sonary, dzięki którym auto potrafi np. automatycznie zahamować przed przeszkodą.

Samochód elektryczny Tesla Model X zostanie dostarczony pierwszym klientom w połowie 2016 roku. Cena modelu X na zdjęciach oscyluje wokół 140 000 USD (około 532 870 zł).

Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.