Trump wysyła wojsko na podbój kosmosu

Michał Tomaszkiewicz
19.06.2018 13:00
materiały prasowe|undefined Fot. kosmonauta na spacerze w kosmosie

Donald Trump oficjalnie zlecił Pentagonowi stworzenie Kosmicznych Sił Zbrojnych – od dominacji w przestrzeni ma zależeć przyszłe bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych.

O pomyśle słychać już od jakiegoś czasu – temat prawdziwych Space Marines był poruszany na naszych łamach. Ostatecznie siły kosmiczne USA mają nazywać się Space Force i być „niezależną od Air Force, lecz równie ważną częścią armii Stanów Zjednoczonych”.

Zwolennicy teorii spiskowych mogliby zadać pytanie o to, co odkryły w kosmosie USA, że nagle mówią o militarnej w niej obecności. Ostatnie informacje o odnalezieniu materii organicznej na Marsie skłoniły zapewne niektórych do zastanawiania się, czy nie znajdzie się tam przypadkiem ropy, a to – jak wiemy z historii naszej planety – jest głównym powodem, dla którego Stany decydują się na siłowe niesienie kaganka demokracji.

Prawda jest oczywiście zdecydowanie inna – postęp techniczny, zademonstrowany między innymi przez SpaceX, własne badania wojskowe w postaci miniaturowego promu X-37b, który na orbicie ziemskiej przebywa całymi latami, a także coraz śmielsze poczynania sobie w przestrzeni Chin sprawiają, że eksploracja kosmosu staje się dostępna cenowo i nie rujnuje budżetów przedsiębiorstw, a co dopiero wojska.

USA tworzą Siły Kosmiczne

Historyczne słowa Donalda Trumpa brzmiały następująco:

Niniejszym zlecam Departamentowi Obrony oraz Pentagonowi niezwłoczne rozpoczęcie procesu tworzenia Sił Kosmicznych jako szóstego rodzaju sił zbrojnych. Naszym przeznaczenie poza Ziemią nie jest tylko kwestią narodowej tożsamości, lecz przede wszystkim bezpieczeństwa narodowego.

Podczas zlecanie utworzenia Space Force nie sprecyzowano, czym miałyby się zajmować nowe oddziały – czy USA szykują flotyllę statków kosmicznych, które mogłoby transportować broń (lub Space Marines) w błyskawiczny sposób do dowolnego miejsca na kuli ziemskiej (tak jak SpaceX chce wykorzystywać rakiety BFG do błyskawicznego transportu pasażerów ), czy też można się spodziewać pogwałcenia traktatu o utrzymaniu demilitaryzacji przestrzeni kosmicznej i rozmieszczenie wojskowych instalacji bezpośrednio na orbicie.
Space Force przejmie zapewne od lotnictwa część obowiązków związanych z prowadzeniem misji kosmicznych i monitorowaniem przestrzeni.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.