Trwa akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo” mająca na celu podniesienie bezpieczeństwa rowerzystów

Aleksandra Kopka
04.07.2017 11:12
Trwa akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo” mająca na celu podniesienie bezpieczeństwa rowerzystów Fot. JEAN MARC QUINET/East News

W miniony weekend, 1-2 lipca 2017 roku, odbył się piknik dla rowerzystów, którego celem jest zwiększenie świadomości wśród cyklistów oraz kierowców samochodów. Cała akcja objęta jest patronatem MSWiA.

Piknik rodzinny z miasteczkiem atrakcji dla widzów oraz cyklistów był częścią weekendowej imprezy organizowanej przez Komendę Główną Policji. Event miał zwrócić uwagę na poziom bezpieczeństwa rowerzystów. Statystyki, w których ci zostali ranni lub zabici są przerażające.

Według danych zamieszczonych na stronie KGP w okresie od stycznia do maja 2017 roku miłośnicy dwóch kółek uczestniczyli aż w 2628 wypadkach i kolizjach. W wyniku, których śmierć poniosło 138 rowerzystów a 2379 zostało rannych. Jak podaje Komenda Główna Policji najczęściej do kolizji z udziałem rowerzystów dochodzi w trakcie nieprawidłowego wykonywania manewru skrętu.

Bez winy nie pozostają również sami rowerzyści. Ich znikoma znajomość przepisów ruchu drogowego potrafi doprowadzić do skrajnie niebezpiecznych sytuacji. Tak jak ta w Gliwicach, gdy cyklista zderzył się z samochodem osobowym. Okazało się, że miłośnik dwóch kółek zlekceważył znaki drogowe i wjechał w uliczkę pod prąd, wprost pod koła nadjeżdżającego auta.

Według zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lacha:

Rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, co oznacza, że ich prawa powinny być bezwzględnie respektowane przez kierowców pojazdów silnikowych.

Wtóruje mu młodszy inspektor Zdzisław Sudoł, jednak zaznacza że:

Bezpieczeństwo rowerzystów w dużej mierze zależy od nich samych, dlatego rowerzyści mają obowiązek przestrzegać przepisów ruchu drogowego, dbać o stan techniczny swoich „dwóch kółek”.

Sudoł podczas weekendowego pikniku zachęcał również do używania przez cyklistów kamizelek odblaskowych znacznie podnoszących ich widoczność na drodze oraz kasków. Ten ostatni element, przy ewentualnej kolizji z pojazdami może uchronić głowę przed poważnymi urazami.

Jakie prawa i obowiązki mają rowerzyści?

  • Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. (Art. 33 ust.1)
  • Kierujący rowerem może zatrzymać się w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów. Jest obowiązany opuścić ją, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku i zająć miejsce na jezdni zgodnie z odpowiednio art. 33 ust. 1 lub art. 16 ust. 4 i 5. (Art. 33 ust. 2)
  • Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem lub gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów lub gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6. (Art. 33 ust. 5)
  • kierowania pojazdem, prowadzenia kolumny pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu (Art. 45 ust. 1)

Czy takie akcje pod patronatem MSWiA przyniosą rezultaty? Czy rowerzyści będą zwracać większą uwagę na przepisy ruchu drogowego i się do nich stosować? Na to liczy ministerstwo oraz Komenda Główna Policji. Mamy nadzieję, że poprzez organizowanie takich akcji jak „Kręci mnie bezpieczeństwo” statystyki kolizji z udziałem cyklistów będą spadać a ich poziom bezpieczeństwa wzrośnie.

 

Aleksandra Kopka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.