UKE zbadało, kto ma najlepszy zasięg w Polsce

Michał Tomaszkiewicz
28.12.2016 09:26
UKE zbadało, kto ma najlepszy zasięg w Polsce Fot. Jakub Hałun, CC BY-SA 4.0

Pracownicy Urzędu Komunikacji Elektronicznej przejechali pociągami 8500 kilometrów sprawdzając, jak z połączeniami telefonicznymi i transmisją danych radzą sobie cztery największe sieci komórkowe. Kto najczęściej traci zasięg?

To kolejny raz, gdy UKE przygląda się ofertom operatorów – poprzednie testy, sprawdzające jakość oferowanego internetu mobilnego,  wykonywane były podczas podróży samochodami po polskich drogach.

Kampania pomiarowa trwała od 3 do 23 sierpnia 2016 roku. Kontrolerzy wzięli pod lupę działanie sieci Orange, Plus, T-Mobile oraz Play, z każdej z nich wykonując około 2,5 tysiąca połączeń telefonicznych oraz 2,5 tysiąca sesji transmisji danych.

Łącznie testy trwały ponad 117 godzin – wykonywano je w pociągach w ruchu, badając pokrycie Polski zasięgiem oraz dostępność i jakość usług. Trasy przejazdu pokazano na poniższej mapce - zostały pokonane pociągami różnych typów i różnych przewoźników.

foto: UKE Fot. foto: UKE

Urząd przyglądał się skuteczności w nawiązywaniu połączeń, czasie zestawienia rozmowy, liczbie połączeń przerwanych, jakości mowy dla usługi głosowej oraz prędkości transmisji danych, opóźnieniach pakietów, zmienności opóźnień i utraty pakietów dla usługi transmisji danych.

UKE zmierzyło ponadto wskaźniki użycia technologii, dostępności sieci i poziom sygnału radiowego.

Podczas testów starano się zapewnić warunki maksymalnie zbliżone do sposobu, w jaki z sieci komórkowych korzystają zwykli użytkownicy:

Badanie usług zostało przeprowadzone z punktu widzenia użytkownika końcowego, czyli z wnętrza jadącego pociągu, przy wykorzystaniu dwóch przenośnych zestawów pomiarowych QualiPoc Freerider III firmy SwissQual, osobno dla badania usługi głosowej i dla transmisji danych. Usługi głosowe Play były badane z aktywną funkcją roamingu krajowego, natomiast w przypadku usługi dostępu do internetu wykorzystano karty SIM zgodne z ofertą usług internetowych operatora, świadczonych wyłącznie we własnej sieci.

Systemy pomiarowe umożliwiały automatyczny wybór technologii przez terminal dla realizacji usług: GSM, UMTS lub LTE dla transmisji danych oraz GSM lub UMTS dla połączeń głosowych (w czasie prowadzenia badania sieci LTE nie były wykorzystywane komercyjnie do realizacji połączeń głosowych).

Z głównymi wynikami badania można zapoznać się w poniższej tabeli:

foto: UKE Fot. foto: UKE

Tak brzmi podsumowanie testów przygotowane przez UKE:

Generalnym wnioskiem z przeprowadzonego badania na trasach kolejowych jest to, że wszyscy czterej operatorzy uzyskują wyniki na zbliżonym poziomie, dla poszczególnych wskaźników jakości usług. Występujące różnice pomiędzy operatorami nie powinny przekładać się w istotny sposób na odbiór jakości usług przez użytkowników.

Urząd wskazuje, że za akceptowalny należy uznać czas niedostępności sieci na poziomie 3-6%. Jak wynika z przedstawionego zestawienia, zdecydowanie wyróżnia się pod tym względem sieć Play – raz na plus, raz na minus:

foto: UKE Fot. foto: UKE

Najmłodszy operator oferował największe pokrycie tras usługami głosowymi (możliwe dzięki korzystania z roamingu krajowego - w trakcie badania 76% połączeń głosowych zrealizowanych w sieci Plus i 23% w sieci T-Mobile), ale też najgorzej radził sobie z zapewnieniem transmisji danych (UKE podkreśla, że w badaniu brała udział karta SIM łącząca się przez infrastrukturę własną Playa).

Urząd przedstawił także dostępność poszczególnych technologii transmisji danych:

foto: UKE Fot. foto: UKE

Pełną wersję raportu można pobrać z witryny Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.