Uber wprowadzi szkolenia dla kierowców. Wśród nich kurs polskiego

Marcin Czajkowski
25.04.2019 12:15
uber|undefined Fot. flickr.com/CC0

Uber zapowiada rozprawienie się z kierowcami nieznającymi prawa i języka polskiego. Od teraz, będzie ich za darmo dokształcał.

Pod koniec kwietnia Uber wprowadził Kodeks Postępowania Partnerów, czyli dokument regulujący współpracę między firmą a jej partnerami flotowymi w jasny i przejrzysty sposób. Kodeks Postępowania Partnerów obliguje wszystkich partnerów Ubera, zarówno tych korzystających z aplikacji Uber, jak i Uber Eats, do przestrzegania przepisów polskiego prawa, a także wszystkich innych wyróżników marki. W przypadku nierespektowania przez danego partnera ustalonych zasad, może on zostać usunięty z platformy.

Przeczytaj także

Nowe zasady dla kierowców Ubera

Takie sytuacje, jak ostatnie morderstwo studentki przez mężczyznę, podszywającego się pod kierowcę Ubera, sprawiają, że firma wprowadza coraz więcej zmian i ulepszeń w działaniu aplikacji.

Rozumiemy, że naszym pierwszym zadaniem jest odzyskanie zaufania regulatorów, kierowców, konsumentów i opinii publicznej

- mówi Ilona Grzywińska-Lartigue, Dyrektor Komunikacji w Europie Środkowo-Wschodniej w firmie Uber. Wprowadzone też mają być pierwsze zmiany, o które poprosili kierowcy - system szkoleń edukacyjnych. Bezpłatne kursy wystartują już w maju i pozwolą zdobyć kurierom i kierowcom dodatkową wiedzę z zakresu języka polskiego, form zatrudnienia oraz odprowadzania podatków w Polsce, a także z dziedziny bezpieczeństwa, w tym udzielania pierwszej pomocy. Kursy będą oferowane w pierwszej kolejności kierowcom i kurierom, którzy potrzebują ich najbardziej. Wśród nich można m.in. wymienić tych, którzy korzystają z platform Ubera lub Uber Eats najkrócej, mają problemy z komunikacją czy niższe oceny w aplikacji. Szkolenia będą prowadzone na platformach, takich jak Taxcare, e-polish.eu i Busuu.com.

Przeczytaj także

Kodeks Postępowania dla partnerów Ubera

Kolejne zmiany dotyczyć będą partnerów, współpracujących z Uberem. Dla nich zostanie wprowadzony specjalny Kodeks Postępowania, a obowiązek jego przestrzegania spoczywać będzie na każdym partnerze flotowym. Jak komentuje Grzywińska-Lartigue.:

Jako dostawca jednej z najpopularniejszych aplikacji do mobilności miejskiej w Polsce rozumiemy, że bycie partnerem dla miast wiąże się z wielką odpowiedzialnością. A ta zaczyna się od kierowców i kurierów korzystających z aplikacji Uber. Chcemy mieć pewność, że kierowcy, którzy zdecydowali się na współpracę z Uberem poprzez partnerów, na każdym kroku czują wsparcie z naszej strony oraz dysponują zarówno wiedzą, jak i narzędziami, dzięki którym będą mogli tę współpracę ocenić. Jednocześnie chcemy, aby taką samą odpowiedzialność za zgodność z polskim prawem podatkowym i prawem pracy odczuwały firmy partnerskie. Dlatego wysyłamy do nich silny i czytelny sygnał, że będziemy traktować sprawy potencjalnego nieprzestrzegania Kodeksu Postępowania niezwykle poważnie

W oparciu o Kodeks Postępowania Partnerów Uber opracował także zestaw wewnętrznych wytycznych dla swoich pracowników w centrum obsługi klienta. Będą oni z nich korzystać w celu wspierania kierowców w ich relacjach z partnerami flotowymi, czuwając w ten sposób nad respektowaniem zapisów zawartych w Kodeksie.

Przeczytaj także

Część z wprowadzonych zmian jest odpowiedzią Ubera na ostatni strajk taksówkarzy. Jednym z postulatów grupy zawodowej był wymóg posiadania licencji na przewóz osób lub licencji taxi dla kierowców korzystających z Ubera, czy Bolta. Taki, został przez Ubera wprowadzony, mimo, że w polskim prawie nic się nie zmieniło.

Marcin Czajkowski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.