Uwaga na nowy sposób wyłudzania pieniędzy przez SMS. Oszuści obiecują pieniądze

Michał Tomaszkiewicz
08.02.2019 11:28
korzystanie ze smartfona|undefined Fot. materiały prasowe

Wszędzie dookoła czyhają oszuści, którzy liczą na to, że podsuwana przez nich fałszywa pokusa pozwoli oskubać kogoś z pieniędzy. Za cel powzięli sobie także redakcję Antyradio.pl.

Nie ma chyba osoby, która nie otrzymałaby kiedyś informacji o tym, że zmarły władca egzotycznego kraju okazał się być dalekim kuzynem, w związku czym na odebranie czeka gigantyczny spadek. Wystarczy tylko poradzić sobie z formalnościami, zweryfikować swoją tożsamość wysyłając skany dokumentów oraz uiścić opłatę manipulacyjną, która jest co prawda wysoka, ale stanowi tylko ułamek kwoty, która na nas czeka.

Od czasów „nigeryjskiego przekrętu” oszuści wpadali na wiele różnych sposobów oszukiwania porządnych, uczciwych ludzi, którzy mierzą innych własną miarą i nie spodziwają się, że mogą stać się ofiarami ataku.

Niebezpieczeństwa czyhają także w polskim internecie – kto mógłby się przecież spodziewać, że hakerzy przejmą kontrolę nad podstroną dużego sklepu z elektroniką, stworzą na niej fałszywą promocję, wyślą o niej informacje do klientów i zgarną gigantyczne kwoty za kupowany masowo na „wyprzedaży” sprzęt, którego oszukani nigdy nie zobaczą na oczy.

Popularnym przekrętem stały się także różnego rodzaju konkursy, w których internauta wymieniany jest jako zwycięzca, a jedyną formalnością stojącą między nim a atrakcyjną nagrodą jest wysłanie SMS-a (na drogi numer premium) potwierdzającego chęć jej odebrania.

Przeczytaj także

Oszuści naciągają na informację o oczekującym przekazie pieniężnym

Nowa fala ataków wykorzystuje taki sam mechanizm, ale nieco inną metodę. Oszuści rozsyłają wiadomości SMS o tym, że na adresata czeka przekaz pieniężny, który ma być dostarczony przez kuriera wprost do domu. Wystarczy wskazać godzinę, podczas której będzie się dostępnym w domu.

oszustwo_przelew_SMS_02 Fot. foto: Antyradio.pl

Zgodnie z wymogami dotyczącymi usług premium podana jest cena wysłania wiadomości (wynosząca 2,46 zł) oraz link do regulaminu.

Jeśli użytkownik, ucieszony perspektywą otrzymania niespodziewanych pieniędzy nie zada sobie trudu przeczytania, jakie konsekwencje będzie miało wysłanie SMS-a, może stracić całkiem pokaźną kwotę – w regulaminie operator numeru informuje bowiem, że przesłanie mu wiadomości jest jednoznaczne z zapisaniem się na konsultację ezoteryczną u „najlepszych polskich wróżbitów”. Każda wysłana w odpowiedzi na ich pytania odpowiedź to oczywiście obciążenie klienta odpowiednią kwotą.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.