Jak zdrowo wyrazić złość? Tego jednego zwrotu unikaj podczas kłótni

Miron Kądziela
02.06.2023 11:41
Jak zdrowo wyrazić złość? Tego jednego zwrotu unikaj podczas kłótni Fot. Ekateryna Zubal/Shutterstock

Life coach Stef Ziev zdradziła, jakiego zdania nie powinniśmy używać podczas kłótni. Ważna jest bowiem nie tylko treść naszych myśli, ale i to, w jaki sposób je wyrażamy.

Myślę, że największą rzeczą, jeśli chodzi o wyrażanie jakichkolwiek uczuć w zdrowy sposób, jest nadanie im głosu, nadanie im nazwy i uznanie ich

- mówi Stef Ziev w rozmowie z CNBC.

Stef Ziev jest life coachem i autorką książki „The Choice Is Yours: A Simple Approach to Live and Lead With More Joy, Ease, and Purpose”. Jest kilka rzeczy, których Ziev zaleca, aby nigdy nie mówić — zwłaszcza współpracownikom, a nawet szefowi — kiedy znajdziesz się w trudnej sytuacji, która Cię denerwuje.

Stef Ziev zwraca uwagę na zwrot „Sprawiasz, że czuję się...”. Takie zdanie jest zbyt osobiste i może ukierunkować rozmówcę do rozważania twoich personalnych uczuć i emocji, które nie są strefą rozumowej analizy – to znaczy są zbyt subiektywne.

Tego jednego zwrotu unikaj podczas kłótni. „Sprawiasz, że czuję się...”

Zamiast zwrotu „Sprawiasz, że czuję się...”, należy mówić „Kiedy zachowujesz się w ten sposób, moje doświadczenie to...”. Dzięki temu pojawia się pole do rozwiązania konfliktu, ponieważ klarowniej komunikujemy nasze odczucia i przedstawiamy je w formie pola do racjonalnej analizy.

Chodzi o to, aby nigdy nie robić z tego sprawy osobistej

- mówi Ziev.

Dlatego zamiast mówić: „Denerwujesz mnie, kiedy nie bierzesz pod uwagę moich rad podczas spotkań”, wybierz lepsze podejście, takie jak: „Kiedy nie bierzesz pod uwagę rad, które sugeruję na spotkaniach, jest to dla mnie trudne i czuję się niedoceniany”.

Przygotowanie się do wymiany zdań. Jak to zrobić?

Jeśli nie jesteś wersją siebie, która poradziłaby sobie z problemem w zrównoważony sposób, pierwszym zalecanym przez nią krokiem jest usunięcie się z rozmowy, dopóki nie poczujesz się bardziej spokojny.

W takim wypadku Stef Ziev zaleca 6-etapowe podejście służące do wyrażenia złości w zdrowy sposób.

  • Ustal intencję rozmowy: Zastanów się, co masz nadzieję zyskać dzięki dyskusji i jak wygląda rozwiązanie dla Ciebie.
  • Zwiększ świadomość: podziel się swoimi doświadczeniami na temat tego, jak ta interakcja wpłynęła na Ciebie, bez personalizowania tego.
  • Weź odpowiedzialność za rolę, którą odegrałeś: Przyznaj się, w jaki sposób mogłeś przyczynić się do problemu.
  • Składaj prośby: zdecyduj, czego potrzebujesz, aby posunąć się naprzód i poproś o to. Bądź jak najbardziej konkretny.
  • Stwórz partnerstwo: zapytaj ich, czego od ciebie potrzebują, aby spełnić twoją prośbę, i sprawdź, czy są gotowi to spełnić.
  • Pozytywne opinie: zakończ z dobrym akcentem i potwierdź ostrożność, która jest wymagana, aby stawić się na rozmowę o konflikcie z otwartym umysłem.
Myślę, że naszym największym problemem jest komunikacja. Gdyby wszyscy byli nastawieni na partnerstwo, naprawdę myślę, że świat by się zmienił. Zmieniłyby się nasze indywidualne światy i zmieniłby się cały świat

- podsumowuje Stef Ziev.

Po więcej informacji zachęcamy was do odwiedzenia naszego Facebooka oraz Instagrama.

Miron Kądziela Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.