19.09.2019 11:47

Kontrowersyjne dzieło Banksy'ego trafi na licytację. Może zostać sprzedane za ogromną sumę

Obraz Banksy'ego z polityczną satyrą może kosztować nawet 2 mln funtów. Czy rzeczywiście zostanie za tyle sprzedany?

Banksy
foto: Nils Jorgensen / i-Images/i-images/East News

Cena dzieł brytyjskiego artysty Banksy'ego znacznie wzrosła po tym, jak w 2018 roku obraz "Dziewczynki z balonikiem" został zniszczony. Gdy tylko ogłoszono, że dzieło zostało sprzedane z 1,04 mln dolarów, obraz Banksy'ego rozpoczął sekwencję samozniszczenia. W ramie dzieła ukryto niszczarkę i połowa obrazu uległa zniszczeniu. Francuska baza danych Artprice podała, że sprzedaż Banksy'ego na aukcjach wzrosła z 6,7 mln dolarów w 2017 roku do aż 13,7 mln dolarów w 2018 roku. Co za tym idzie, dzieło Banksy'ego, które trafi pod młotem 3 października 2019 może zostać sprzedane za ogromną sumę pieniędzy.

Kontrowersyjne dzieło Banksy'ego trafi na licytację. Może zostać sprzedane za ogromną sumę

Aukcja odbędzie się w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby's i na sprzedaż trafi obraz "Devolved Parliament", w którym pokazano Izbę Gmin pełną szympansów. Dzieło Banksy'ego powstało w 2009 roku i sprzedaje je prywatny kolekcjoner, który kupił obraz od Banksy'ego w 2011 roku. Dzieło może zostać sprzedane nawet za 2 miliony funtów.

Co ciekawe, niedawno na aukcję trafiła ciężarówka Volvo z grafiką Banksy'ego i chociaż oczekiwano, że auto sprzeda się za ogromną sumę, samochód nie znalazł nowego właściciela. Banksy sprzedaje swoje dzieła osobom prywatnym - wówczas ceny są wyższe i mogą osiągać nawet 5 milionów funtów. Artysta cały czas tworzy nowe działa i sprzedaje wybranym osobom, ale stać się klientem Banksy'ego nie jest łatwo.

Banksy
Banksy
Przeczytaj także Banksy wygrał w sądzie z włoskim muzeum. Zarabiali nielegalnie na jego twórczości

Popularność anonimowego artysty oraz wzrost wartości jego dzieła sprawiły, że coraz częściej dochodzi do kradzieży jego grafik. 3 września 2019 doszło do kradzieży dzieła Banksy'ego obok Centre Pompidou. Grafika przedstawiała szczura i prawdopodobnie została wycięta z metalowej konstrukcji za pomocą piły. Z budynku w V dzielnicy Paryża zniknęło inne graffiti brytyjskiego artysty. Natomiast w styczniu 2019 ukradziono grafikę na tylnych drzwiach paryskiej sali koncertowej Bataclan, gdzie w 2015 roku doszło do zamachu terrorystycznego.

Zobacz także: Zniknął "brexitowy" mural Banksy'ego w Dover. Artysta skomentował sprawę

Tagi: adrenalina Banksy