Pogoda
25.05.2016 11:35

Apple pozwane za złamanie patentu na dzwonienie

Apple może zapłacić wielomilionowe odszkodowanie – przeciwko korporacji złożono pozew zarzucający łamanie patentów w smartfonach i tabletach. Chodzi o możliwość wykonywania rozmów telefonicznych oraz obsługi poczty elektronicznej.

Apple pozwane za złamanie patentu na dzwonienie
foto: flickr.com / Kārlis Dambrāns, CC BY 2.0

Wśród urządzeń, w których zastosowano nielegalnie (według pozywającego) rozwiązania zastrzeżone przez Corydoras Technologies znalazły się telefony iPhone od modelu 4 wzwyż oraz tablety iPad od wersji 2.

Łącznie naruszona miała zostać szóstka patentów. Oprócz wspomnianej już możliwości wykonywania rozmów oraz wysyłania wiadomości e-mail opisują one prowadzenie rozmów video (naruszane podobno przez Apple FaceTime), podawanie lokalizacji geograficznej użytkownika przez funkcję podobną w działaniu do usługi Find My iPhone oraz możliwość blokowania niechcianych połączeń przychodzących.

Pozew został złożony w Teksasie – tamtejszy sąd uznawany jest za przychylny dla właścicieli patentów. Wydawane wyroki opiewają często na dziesiątki, a nawet setki milionów dolarów – w ostatniej takiej sprawie, rozstrzygniętej w lutym 2016 roku, Apple zostało zobligowane do zapłacenia 533 mln dolarów po uznaniu przez sąd, że złamało 3 patenty związane z zarządzaniem prawami cyfrowymi.

Wojna na patenty to powszechne zjawisko w USA – producenci starają się zastrzegać prawa do każdego, nawet najbardziej oczywistego rozwiązania, a następnie pobierać opłaty za używanie go przez innych. Pozwy używane są także jako walka z konkurencją – Apple udało się w taki sposób zablokować sprzedawanie na terenie Stanów Zjednoczonych sporej liczby smartfonów Samsunga.

Pobieranie opłat licencyjnych i pozyskiwanie odszkodowań za łamanie patentów stało się też powszechnie stosowanym modelem biznesowym – przedsiębiorstwa zwane trollami patentowymi potrafią czekać latami, aż zastrzeżone przez nich rozwiązanie zostanie wdrożone przez dużych producentów, by następnie domagać się niebotycznych odszkodowań. W zdecydowanej większości przypadków amerykańskie sądy stają po ich stronie.

Corydoras Technologies ma na swoim celowniku nie tylko Apple – w marcu 2016 roku złożyło analogiczny pozew przeciwko Samsungowi.

Wojna patentowa może doprowadzić do zakazania sprzedaży w USA smartfonów działających pod kontrolą Androida – wniosek w tej sprawie złożył do Międzynarodowej Komisji Handlu Creative, powołując się o łamanie w systemie patentu na hierarchiczne prezentowanie zbiorów muzycznych.

Za co jeszcze możnaby pozwać producentów telefonów?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele Apple