"Avengers": Dlaczego Thanos w "Infinity War" był inny niż w "Endgame"?

24.09.2019 12:49
kadr z filmu Avengers: Endgame|undefined Fot. kadr z filmu Avengers: Endgame

Widzowie filmów "Avengers: Infinity War" i "Avengers: Endgame" na pewno zauważyli, że Thanos przeszedł metamorfozę. Co sprawiło, że Szalony Tytan się zmienił?

Widzowie oczarowani filmem "Avengers: Infinity War" mieli jedno poważne zastrzeżenie do "Endgame" - genialna postać, jaką był Thanos, zmieniła się z czarnego charakteru o głębokim podłożu psychologicznym w czarno-białego przeciwnika ze słusznie minionej ery. Czy jednak metamorfozę Szalonego Tytana można zrzucać na karb lenistwa scenarzystów, czy może istnieje jakieś sensowne uzasadnienie na różnicę w zachowaniu Thanosa?

"Avengers: Infinity War" i "Avengers: Endgame" - czemu Thanos różni się w tych filmach

Każdy, kto oglądał dwie ostatnie części "Avengers" doskonale zdaje sobie sprawę, że Thanos jawi się w nich jak dwie zupełnie inne postacie. Czy 5-letnia przerwa pomiędzy wydarzeniami w produkcjach aż tak zmieniła głównego antagonistę? A może wcale nie było żadnej zmiany? Odpowiedzi na to pytanie spróbował udzielić dziennikarz portalu ScreenRush w materiale wideo poświęconemu temu zagadnieniu. 

Powyższe nagranie to próba analizy złożonej postaci, jaką jest Thanos. Pojawiają się w nim ważne spostrzeżenia, które tłumaczą zmianę, którą przeszedł Szalony Tytan. Twórca materiału śledząc filmy, w których wystąpił kosmiczny przeciwnik, doszedł do wniosku, że metamorfoza miała czysto psychologiczne podłoże. 

W "Infinity War" Thanos jawi się jako postać okrutna, ale pełen współczucia, zrozumienia i szacunku do swoich przeciwników. Jest bohaterem tragicznym, który działa przeciwko całemu światu, twierdząc, że znalazł lek na nieszczęścia wszechświata. Tym lekiem jest masowe ludobójstwo, ale tylko połowy przypadkowych istot żywych. Tylko w ten sposób można uniknąć wszelkich nieszczęść. Szalony Tytan pozuje na boga, od którego zależy dobro uniwersum, ale pod koniec widać, że misja w rzeczywistości była dla niego brzemieniem. 

Przeczytaj także

W "Endgame" jest kosmicznym wojownikiem, niemal cały czas odzianym w zbroję i posługującym się potężnym mieczem. Bez wahania jest w stanie zabić swoich wrogów, którymi pogardza. Zmiana wynika z faktu, że mamy do czynienia z Thanosem z przeszłości, który zobaczył, że misternie konstruowany plan nie wypalił. Twórca nagrania dochodzi do wniosku, że prawdziwym celem Thanosa wcale nie było wprowadzenie równowagi we wszechświecie, tylko zyskanie pozytywnych emocji ze strony otoczenia, takich jak wdzięczność i bezwarunkowa miłość. 

Thanos nie chciał zdobyć Rękawicy Nieskończoności dla posiadania boskiej władzy, tylko po to, by ktoś docenił jego starania. Kiedy odkrył, że jego misja wymaga poświęcenia życia jedynej istoty, jaką kocha, postanowił zmienić swoje działanie i nie dopuścić do śmierci Gamory, która w rzeczywistości darzyła przybranego ojca mieszanką miłości ze zdecydowaną przewagą nienawiści. 

Przeczytaj także

Patrząc na Thanosa z takiej perspektywy widzimy, że jest czarnym charterem o wiele bardziej złożonym, niż początkowo mogłoby się wydawać. Nie bez powodu fani Marvela do tej pory spierają się o to, czy Thanos miał rację, czy był tylko szaloną, smutną istotą, która wzięła gwałtem cały kosmos, by podbudować własne ego. 

Przeczytaj także

Zobacz też: Czy Thanos miał plan awaryjny na wypadek porażki? Nowa teoria fanów "Avengers" 

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.