Taika Waititi: Najlepsze filmy reżysera hitów "Jojo Rabbit" i "Thor: Ragnarok"

31.03.2021 16:47
Taika Waititi Fot. FREDERIC J. BROWN/AFP/East News

Taika Waititi jest dziś jednym z najpopularniejszych reżyserów Hollywood, co zawdzięcza przede wszystkim dwóm swoim dziełom: "Thor: Ragnarok" i "Jojo Rabbit". Pochodzący z Nowej Zelandii reżyser stworzył ich jednak o wiele więcej. Po jakie jeszcze filmy Waititiego warto sięgnąć?

Taika Waititi zaskoczył świat swoim nowatorskim podejściem do filmów superbohaterskich, kiedy w 2017 roku na ekrany trafił "Thor: Ragnarok". Później zadziwił go ponownie, gdy pokazał swój zabawny, wzruszający i przejmujący obraz "Jojo Rabbit", za scenariusz którego został nagrodzony Oscarem. Ten reżyser, scenarzysta, aktor i producent działał już jednak na wiele lat przed tym, zanim odkryło go Hollywood. 

Polecamy

Taika Waititi: Najlepsze filmy reżysera

Taika Waititi urodził się w sierpniu 1975 roku na wschodnim wybrzeżu Nowej Zelandii. Jego matka jest Żydówką, a ojciec Maorysem. Swoje pierwsze kroki w świecie filmu stawiał jako aktor, grając w produkcjach takich jak "Zapach trawki, smak wolności" (1999), "Zmienić skórę" (2001) czy "Męski striptiz" (2002-2004).

W 2003 roku nakręcił krótkometrażowy film "Two Cars, One Night", za który dostał swoją pierwszą w życiu nominację do Oscara. Deszcz nagród spadł też na jego kolejną krótkometrażową produkcję "Tama Tu". Jego pełnometrażowym debiutem reżyserskim w 2007 roku był "Orzeł kontra rekin", którym wyznaczył swój styl minimalistycznych, ciepłych opowieści o ludziach odstających od ogólnie przyjętych norm. Zamiast wystawiać ich na pośmiewisko, postanowił oddać im głos i bawić się razem z nimi.

Polecamy

W 2014 roku dał się poznać szerszej publiczności, kręcąc absurdalną komedię "Co robimy w ukryciu?". W 2017 roku, dzięki prezentacji, którą zmontował z materiałów ściągniętych z torrentów, stał się jednym z reżyserów budujących Filmowe Uniwersum Marvela. Trzy lata później otrzymał pierwszego Oscara za scenariusz filmu "Jojo Rabbit", w którym sam wcielił się w rolę Hitlera.

Polecamy

Dziś należy do najbardziej intrygujących twórców Hollywood, a wśród produkcji, nad którymi pracuje są 4. część "Thora" z Natalie Portman w tytułowej roli, "Next Goal Wins" o najgorszej piłkarskiej drużynie na świecie oraz niezatytułowany film z odległej galaktyki "Star Wars".

Jakie pozycje z jego dotychczasowej filmografii zasługują na największą uwagę? Prezentujemy subiektywny przegląd najlepszych filmów Taiki Waititiego.

Polecamy
6. "Boy" (2010)

Rok 1984. Jedenastolatek mieszkający na wschodnim wybrzeżu Nowej Zelandii ma dwóch idoli: Michaela Jacksona i swojego ojca, mimo, że nie widział go przez całe życie. Nagle ojciec wraca i okazuje się być bardzo daleki od ideału, za jaki miał go tytułowy chłopiec. "Boy" jest pełną ciepła i humoru opowieścią o dorastaniu, która zdobyła m.in. nagrodę specjalną na festiwalu w Berlinie.

5. "Dzikie łowy" (2016)

Młody, zbuntowany chłopiec imieniem Rick dostaje ostatnią szansę na adopcję. Trafia do domu czułej cioci Belli i zgryźliwego wujka Heca. Kiedy wszystko w życiu chłopca wreszcie zaczyna się układać, ciocia umiera, a Rickowi grozi odesłanie do domu dziecka. Chłopak postanawia uciec. Wkrótce dołącza do niego wujek Hec, z którym zaczyna nawiązywać niespodziewaną więź.

4. "Co robimy w ukryciu" (2014)

"Co robimy w ukryciu" to film, za sprawą którego wiele osób po raz pierwszy usłyszało nazwisko Waititiego. Zrealizowana w formie mockumentu historia skupia się na czwórce dzielących wspólny dom wampirów. W jednego z nich wcielił się sam Waititi. Pozostałych zagrali: współtwórca filmu Jemaine Clement oraz Jonny Brugh i Ben Fransham. Produkcja doczekała się rebootu w postaci serialu o tym samym tytule.

3. "Orzeł kontra rekin" (2007)

Opowieść o Lily i Jarrodzie, którzy spotykają się na przebieranej imprezie, mając na sobie kostiumy orła i rekina. Nie są piękni, modni, ani pełni wigoru. W każdym innym filmie pełniliby role dziwadeł i odszczepieńców, którzy tworzą zabawne tło dla głównych bohaterów komedii romantycznej. Ale nie tym razem. Taika Waititi traktuje ich z czułością, fantazją i pełnym przychylności humorem, budując wokół nich niebanalną historię o niebanalnych ludziach. "Orzeł kontra rekin" był moim pierwszym spotkaniem z Taiką, po którym wiedziałam już, że ten człowiek dokona kiedyś czegoś wielkiego.

2. "Jojo Rabbit" (2019)

I nie myliłam się! W 2020 roku nieznany szerokiej publiczności filmowiec otrzymał Oscara za scenariusz filmu "Jojo Rabbit", który wielu krytyków porównywało do obrazu "Życie jest piękne" z 1997 roku. "Jojo Rabbit" opowiada o absurdach rasizmu i nazistowskiej propagandy z perspektywy chłopca, który bardzo chciałby być prawdziwym nazistą, ale ma za fajną mamę i za dobry charakter, by mu to wychodziło. W filmie zagrała plejada gwiazd ze Scarlett Johansson, Samem Rockwellem i Rebel Wilson na czele, a także Taika Waititi w roli Hitlera będącego wyimaginowanym przyjacielem głównego bohatera.

1. "Thor: Ragnarok" (2017)

Pewnie niewielu krytyków zgodziłoby się z tezą, że "Thor: Ragnarok" to najlepszy film w dorobku Taiki Waititiego. Niemniej przełom, jakiego dokonał zarówno w karierze bohatera tego artykułu, jak i w wizerunku filmowego Thora oraz w całym kinie superbohaterskim, zasługuje na najwyższe uznanie. Trzecia część "Thora", który po dwóch poprzednich wydawał się nie do odratowania, jest nie tylko pełna fajerwerków, humoru i akcji, ale także tego ciepła i uroku, które cechują wszystkie wcześniejsze i późniejsze filmy Nowozelandczyka. "Thor: Ragnarok" parodiuje filmy superbohaterskie, jednocześnie będąc jednym z najlepszych przedstawicieli tego gatunku w historii i niosąc prosty, pozbawiony pompatyczności przekaz o tym, że dom jest tam, gdzie twoje serce.

Polecamy
Natalia Hluzov
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.