30 sposobów gry na basie

Aleksandra Degórska
13.04.2016 14:39
|north Fot. kadr z wideo

Zwariowany YouTuber udowodnił, że na tym instrumencie można naprawdę poszaleć. Zobaczcie, co takiego wymyślił!

Życie basistów nie jest wcale usłane różami. Sekcja rytmiczna jest dosyć ważnym elementem każdego zespołu i gdy perkusista oraz basista gubią się rytmicznie, wtedy cały koncert biorą diabli.

Mimo to w środowisku muzycznym basiści traktowani są dosyć pobłażliwie, bo przecież co to za sztuka grać na takim instrumencie, którego solówka prezentuje się w następujący sposób:

foto: pigroll.com Fot. foto: pigroll.com

Kto by tam znał nazwisko basisty? W końcu zawsze stoi gdzieś z boku i szarpie tylko jedną strunę. Nic więc dziwnego, że dzieciaki rozpoczynające muzyczną karierę chętniej chwytają za gitarę albo za mikrofon, bo jak wiadomo płeć piękna woli tych, którzy są efektowni na scenie i od razu rzucają się w oczy.

Kalkulacja jest bardzo prosta:

foto: thumbpress.com Fot. foto: thumbpress.com

Żarty żartami, ale tak naprawdę basista to przyczajony tygrys, w którym drzemie sporo energii i kreatywności. Zresztą wystarczy wymienić ostatnie popisy YouTubera, który grał na basie z jedną struną, a nawet bez niej. Za te eksperymenty odpowiedzialny jest Davie504, który gra na basie 6 lat i co rusz wpada na pokręcone muzyczne pomysły.

Tym razem postanowił udowodnić, że solo basu to nie tylko buczenie jednej nuty. Na tym instrumencie można bowiem zagrać na 30 różnych sposobów - do wyboru mamy m.in. stacatto, legato, można również wykonywać slajdy, używać kostki, a nawet grać tylko jedną ręką. Dla tych, którzy nie boją się, że wypadną im plomby mogą również szarpać struny zębami, jak to robił legendarny Jimi Hendrix.

Na basie można zagrać rzeczywiście więcej niż jedną nutę:

Niektórzy internauci komentując to nagranie podają kolejne pomysły jeśli chodzi o sposób grania na tym instrumencie. Jeden z nich zaproponował wykorzystanie smyczka od wiolonczeli. Jak widać, jeśli ktoś ma trochę oleju w głowie i czasu na trening może wymyślić naprawdę zwariowane rzeczy.

Zresztą co tu się dziwić, skoro niejednokrotnie pokazywaliśmy Wam nietypowe style gry, czy dziwne instrumenty, jak chociażby gitarę stworzoną z łopaty czy bas z balonów. Jeśli zaś chodzi o YouTubera ukrywającego się pod pseudonimem Davie504, muzyk ma na swoim koncie również odegranie solówki na basie... chipsem oraz pojedynek z Robem Scallonem.

Znacie więcej niż 30 sposobów gry na basie?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.