AC/DC, Muse i Foo Fighters pośród najlepiej zarabiających gwiazd

Jakub Gańko
13.07.2016 11:06
|north Fot. face to face / Reporter / East News + Bóg Pejnta

Zespoły zostały uwzględnione na prestiżowej liście „Forbesa”. Ile zarobiły od czerwca 2015 do czerwca 2016?

A podobno na muzyce nie da się już zarobić - szczególnie na jej cięższych odmianach. Oczywiście zarobki największych gwiazd popu nadal pozostają zaledwie w sferze marzeń dla muzyków rockowych i metalowych, ale czyż nie było tak zawsze? Najnowsze zestawienie opublikowane przez magazyn „Forbes” daje nadzieję, że rock wciąż żyje i może na siebie zarabiać. Ile konkretnie?

Coroczna lista najlepiej zarabiających celebrytów uwzględniła m.in. AC/DC, który zajął 17. miejsce z wynikiem 67,5 mln dolarów. Jest to oczywiście głównie zasługa koncertowej promocji krążka „Rock or Bust” z 2015 roku. Nie ma co się dziwić, że Australijczycy woleli zaprosić do współpracy Axla Rose'a niż całkowicie rezygnować z europejskiej trasy...

Nieco niżej, bo na 44. i 45. miejscu, znaleźli się ich młodsi koledzy z grup Muse i Foo Fighters. Twórcy „Drones” zarobili w branym pod uwagę okresie rozliczeniowym 49 milionów dolarów. Zaledwie pół miliona mniej trafiło do kieszeni Dave'a Grohla i spółki. Pełną listę - na której jak nietrudno się domyślić króluje Taylor Swift - można znaleźć na stronie Forbes.com.

Twórcy zestawienia obliczyli, że pierwsza setka najlepiej zarabiających celebrytów wygenerowała od czerwca 2015 do czerwca 2016 roku dochody na poziomie ponad 5 miliardów dolarów brutto. Jak zwrócili uwagę, to więcej niż PKB takich państw jak Belize, Gambia i Bhutan razem wzięte. Oczywiście od tego trzeba odliczyć jeszcze opłaty dla prawników i menedżerów, lecz wciąż robi wrażenie.

Zack O'Malley Greenberg z „Forbesa” nie ma wątpliwości, że występy na żywo to wciąż istotne źródło dochodów:

Nieważne czy mówimy o meczach piłki nożnej, czy koncertach w Chinach - fani są skłonni płacić spore sumy za możliwość zobaczenia na własne oczy dużych nazwisk. Dzięki temu gospodarka celebrytów wciąż osiąga wzrosty.

Jeśli interesuje Was więcej informacji o zarobkach ulubionych muzyków, sprawdźcie też naszą listę 15 najlepiej sprzedających się rockmanów. Możemy Wam też zdradzić, ile warta jest „Wielka Czwórka Thrash Metalu” oraz ile zarobili artyści na Woodstocku w 1969 roku.

Muzykom AC/DC, Muse i Foo Fighters gratulujemy sukcesów.

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.