Angielskie miasto zmieni nazwę na cześć Davida Bowiego?

Maciej Koprowicz
19.03.2018 11:16
Angielskie miasto zmieni nazwę na cześć Davida Bowiego? Fot. LFI/Photoshot/REPORTER/EAST NEWS

W Aylesbury, gdzie po raz pierwszy objawił się światu Ziggy Stardust, stanął pomnik Davida Bowiego. Mieszkańcy  miasta chcą jednak pójść krok dalej w honorowaniu wielkiego wokalisty.

Ziggy Stardust, kosmita z Marsa, który postanowił zostać gwiazdą rocka na Ziemi, to najsłynniejsze ze wcieleń Davida Bowiego. O jego losach opowiada jeden z najważniejszych jego albumów, „The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars” z 1972. Bowie odgrywał tę postać także na koncertach, a pierwszy występ, na którym wcielił się w Marsjanina miał odbyć się 29 stycznia 1972 w klubie Friars w Aylesbury w angielskim hrabstwie Buckinghamshire. Z jakiegoś powodu David lubił rozpoczynać nowe etapy swojej kariery w tym niewielkim mieście. Rok wcześniej w tym samym klubie odbyła się premiera albumu „Hunky Dory”.

Społeczność Aylesbury postanowiła upamiętnić swoje niezwykłe powiązanie z historią wielkiej gwiazdy muzyki. W mieście postawiono rzeźbę Davida Bowiego, przedstawiającą jego różne sceniczne wcielenia, w tym oczywiście Ziggy’ego Stardusta na pierwszym planie. Autorem statui jest rzeźbiarz Andrew Sinclair, a środki na jej stworzenie zebrano w crowdfundingu. Uroczyste odsłonięcie rzeźby na rynku Aylesbury planowane jest na 25 marca 2018.

Mieszkańcy miasta mają jeszcze jeden niezwykły pomysł na uczczenie zmarłego w 2016 muzyka. Pomysłodawca pomnika Bowiego, David Stopps zgłosił do rady hrabstwa Buckinghamshire petycję o zmianę nazwy Aylesbury na Aylesbowie. Taka zmiana miałaby być wyrazem „uznania silnych więzi Bowiego z Aylesbury”. Stopps argumentuje, że w historycznych zapisach widnieje 57 różnych wariantów nazwy miasta, więc jeszcze jedna zmiana nie byłaby problemem. Rzecznik rady Buckinghamshire skomentował jego pomysł, nawiązując do tekstu utworu „Heroes”:

To interesujący pomysł. Może 25 marca wszyscy moglibyśmy pomyśleć: „Aylesbowie – tylko na jeden dzień!”.

Także w Polsce znane postaci popkultury są honorowane przez lokalne społeczności, choć do tej pory głównie przez nadawanie ich imienia ulicom. W Warszawie jest ulica Johna Lennona, w Pabianicach jednej z ulic nadano imię Stanisława Staszewskiego, czyli taty Kazika, a w Grabowcu pod Toruniem można odwiedzić ulicę Obi-Wana Kenobiego, bohatera „Gwiezdnych wojen”. Na mapach Poznania za to pojawić się ma ulica lidera Republiki, Grzegorza Ciechowskiego.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.