Co różni Ghost od black metalu?

Justyna Kierzkowska
16.10.2015 10:43
Co różni Ghost od black metalu? Fot. kadr z wideo

Grupa - poza muzyką - znana jest również z tego, że jej członkowie noszą podczas koncertów charakterystyczne maski. Co jeszcze według Bezimiennego Ghula odróżnia grupę od innych zespołów, które grają black metal?

Ghost, który powstał w 2008 roku stał się rozpoznawalny m.in. właśnie dlatego, że ci, którzy do niego należą, nie ujawniają swoich personaliów. Wokalista Papa Emeritus III w trakcie występów przywdziewa kostium papieża, zaś jego koledzy nazywani The Nameless Ghouls na twarze zakładają maski.

Ghul podkreślił, że Ghost znacząco różni się od innych zespołów. Jego zdaniem największa różnica tkwi w tym, jaką atmosferę kreują muzycy podczas swoich koncertów. Artysta poruszył w rozmowie również kwestie religii i wiary, a także obecności Boga. 

My, w przeciwieństwie do tradycyjnych blackmetalowych grup, próbujemy sprawić, żeby wszyscy byli radośni i uśmiechnięci. Nie twierdzę, że u nikogo tak nie jest, ale z reguły innym kapelom zależy na wykreowaniu raczej nieprzyjemnej atmosfery. Jako fan też to lubię, bo jest zabawne, ale nie jest to coś, co my chcieliśmy tworzyć.

Bezimienny Ghul przyznał, że pomysł na przywdzianie masek i propagowanie satanistycznego kościoła musiał się skrystalizować, zanim przybrał obecną formę. Początkowo muzycy mieli wiele różnych pomysłów na to, w jaki sposób powinni wyglądać.

Nigdy nie myśleliśmy, że nasza kariera przybierze takie rozmiary. (...) Mieliśmy oczywiście jakieś wyobrażenie tego, w jaki sposób chcielibyśmy się prezentować, ale cała idea musiała się dopiero rozwinąć po pewnym czasie.

Muzyk dodał, że emocje, które chcą przekazać fanom, to m.in. poczucie, że dotykają sfery, której nie mogą racjonalnie wyjaśnić.

Od czasu do czasu to czuję... Nie jestem ateistą. Mój rozum mówi mi jedną rzecz, ale chcę wierzyć w coś innego, więc staram się nie podążać za intelektem w sprawach większych, których nie mogę wyjaśnić. W tym tkwi problem. Wszyscy próbują to rozwikłać i jeśli twierdzą, że wiedzą, co dzieje się z człowiekiem po śmierci, to kłamią.

Poniżej możecie zobaczyć całe wideo z rozmowy:

W październiku 2015 roku pojawiły się plotki, że Papa Emeritus III został zdemaskowany. Muzykiem tym może być Tobias Forge, muzyk zespołów Magna Carta Cartel, Repugnant i Subvision, jednak wciąż nie możemy mieć pewności, czy to na pewno on. Stroje muzyków Ghosta spodobały się również wokalistce Halestorm. Lzzy Hale pojawiła się na jednym z koncertów zamaskowanej grupy i w stroju zakonnicy serwowała gościom drinki.

W sierpniu 2015 roku zespół udostępnił w internecie płytę „Meliora”, która zamyka dyskografię grupy.

Lubicie przebrania muzyków Ghost?

Justyna Kierzkowska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.