Dziennikarz magazynu „Rolling Stone” porównał polski zespół do Radiohead

Maciej Koprowicz
05.02.2018 13:50
Dziennikarz magazynu „Rolling Stone” porównał polski zespół do Radiohead Fot. Jarosław Orłowski, PAWEL SKRABA/REPORTER/EAST NEWS

David Fricke, dziennikarz jednego z najważniejszych amerykańskich magazynów muzycznych zachwycił się muzyką zespołu Trupa Trupa z Gdańska.

Do niedawna wizytówkami polskiego rocka na międzynarodowym rynku były głównie zespoły metalowe, z Behemothem i Batushką na czele. W ostatnich miesiącach jednym z najbardziej znanych polskich wykonawców muzyki alternatywnej na świecie stała się Trupa Trupa.

Zespół powstał w 2009 roku w Gdańsku. Wykonuje eksperymentalnego rocka z elementami psychodelii, a jego znakiem rozpoznawczym są poetyckie teksty wokalisty i gitarzysty Grzegorza Kwiatkowskiego oraz basisty i gitarzysty Wojciecha Juchniewicza. Już pierwsze trzy płyty formacji zostały docenione przez krytyków w Polsce, ale czwarty jej krążek, „Jolly New Songs” z 2017 zyskał wielkie uznanie także za granicą.

Amerykański magazyn „Newsweek” umieścił płytę w rankingu „11 Great Overlooked Albums From 2017”. Teraz jako fan Trupy zadeklarował się David Fricke, starszy redaktor magazynu „Rolling Stone”. Dziennikarz zyskał sławę wywiadem z Kurtem Cobainem, przeprowadzonym w 1994 roku tuż przed śmiercią artysty. Polscy fani muzyki znają go z serii filmów dokumentalnych o klasycznych płytach rockowych, „Classic Albums”, które emitowane są w naszym kraju na TVP Kultura.

W wywiadzie dla stacji radiowej SiriusXM Fricke opowiedział o swojej najnowszej muzycznej fascynacji, którą jest właśnie Trupa Trupa. Muzyką gdańszczan zainteresował się dzięki innemu amerykańskiemu dziennikarzowi.

Posłuchałem płyty i nie tylko zawiera ona elementy, które lubię w muzyce Sigur Ros i Radiohead, ale jest tam też całkowicie inny, mroczniejszy, własny charakter.

Chcę podziękować Jimowi McQuinnowi z Current Public Radio z Minneapolis-St. Paul w Minnesocie za zwrócenie mojej uwagi na ten zespół. Porównał go do Sigur Ros i Radiohead. Przedstawił mi coś, co jest naprawdę o wiele zimniejsze, mroczniejsze i głębsze niż to, co takie porównania mogłyby sugerować.

W dniach 12-18 marca 2018 Trupa Trupa wystąpi w Austin w Teksasie na SXSW Music Festival, jednym z największych festiwali muzycznych typu showcase na świecie.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.