Grammy 2016 w hołdzie zmarłym legendom

Aleksandra Degórska
16.02.2016 10:56
Grammy 2016 w hołdzie zmarłym legendom Fot. AFP / EAST NEWS

Ceremonia rozdania „muzycznego Oscara” za nami. Imprezie towarzyszyły występy wielu twórców, którzy oddali cześć zmarłym niedawno muzykom. 

Prestiżową nagrodę wręczono 15 lutego 2016 roku w Staples Center w Los Angeles wyjątkowo w poniedziałek. Po raz pierwszy ceremonia była transmitowana za pośrednictwem specjalnych kamer, które wbudowano w statuetki.

Wśród rockowych i metalowych zwycięzców znaleźli się Alabama Shakes, Ghost i Muse. Smakiem obeszli się za to Slipknot, Florence + The Machine czy James Bay. Podczas ceremonii odbył się szereg występów twórców, przy czym wiele z nich poświęconych było zmarłym artystom. 

Na cześć Lemmy'ego Kilmistera, który zmarł 28 grudnia 2015 roku, zagrał The Hollywood Vampires. Występ kapeli podczas Grammy zapowiedział Dave Grohl:

Wielu z nas gra rock and rolla, ale tylko niektórzy z nas są rock and rollem. Lemmy właśnie taki był - był buntownikiem, outsiderem, jedyny w swoim rodzaju. Kilmister stanowił Motorhead, był legendą i byłem dumny mogąc nazywać go swoim przyjacielem. Mam tatuaż „Ace Of Spades”, ale prawda jest taka, że Lemmy i Motorhead pozostawili na mnie swój ślad już dawno temu. Wpłynęli na mnie tak samo, jak na wszystkich innych, którzy kiedykolwiek kochali rock and rolla. Tak jak Lemmy nas nauczył w „Ace Of Spades”, granie jest przyjemnością. Dzisiejszego wieczoru chcę podziękować Lemmy'emu i Philowi Taylorowi za muzykę.

The Hollywood Vampires w składzie Alice Cooper, Joe Perry, Johnny Depp, Matt Sorum, Duff McKagan, Tommy Henriksen oraz Bruce Witkin wykonali numer „As Bad As I Am”, który ukazał się 12 lutego 2016 w wersji deluxe debiutanckiego albumu zespołu. Następnie zagrali „Ace Of Spades”.

Zobaczcie, jak wypadł ten występ:

Motörhead ma w swoim dorobku jedną statuetkę Grammy w kategorii Najlepsze wykonanie - metal za wykonanie „Whiplash” z repertuaru Metalliki, które ukazało się na krążku „Metallic Attack: The Ultimate Tribute”.

Również gitarzysta The Eagles, Glenn Frey, który zmarł 18 stycznia 2016 roku w wieku 67 lat, został uczczony podczas Grammy 2016. The Eagles otrzymali w sumie 6 statuetek - pierwszą w 1975 roku za „Lyin' Eyes”, zaś ostatnią w 2009 roku za „I Dreamed There Was No War”.

Koledzy z zespołu wraz z Jacksonem Brownem wykonali „Take It Easy”, który wspólnie stworzyli Browne i Frey. Numer otwierał debiutancką płytę The Eagles i stał się pierwszym przebojem zespołu. W czasie koncertu na Grammy Awards na wokalu zaprezentował się Jackson Brown:

Natomiast Chris Stapleton, Gary Clark Jr. i Bonnie Raitt wystąpili w hołdzie legendarnemu bluesmanowi B.B. King, który odszedł 14 maja 2015 roku, wykonując „The Thrill is Gone”:

Tego wieczoru podczas gali została uczczona pamięć zmarłego 10 stycznia 2016 Davida Bowiego. W ciągu 6 minut Lady Gaga wykonała 9 utworów tego artysty - „Space Oddity”, „Changes”, „Ziggy Stardust”, „Suffragette City”, „Rebel, Rebel”, „Fashion”, „Fame”, „Let's Dance” oraz „Heroes”:

Historia statuetek Grammy to opowieść o zwycięzcach i słynnych przegranych takich, jak Queens of the Stone Age, Kiss czy Guns N' Roses, którzy pomimo licznych nominacji nie otrzymali ani jednej statuetki. To wszystko powoduje, że wielu twórców, jak chociażby Corey Taylor określa nagrodę plebiscytem popularności. Zresztą w 2016 roku Slipknot kolejny raz obył się bez statuetki.

Jak oceniacie występy podczas Grammy 2016?

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.