Nową płytę U2 opóźniła poważna choroba Bono

Maciej Koprowicz
26.10.2017 14:46
Nową płytę U2 opóźniła poważna choroba Bono Fot. Jean Bernard Vernier/JBV News / Polaris/East News

Wokalista przyznał, że jego problemy zdrowotne przeraziły kolegów z zespołu, ale za to zainspirowały piosenki na „Songs Of Experience”.

O tym, że zespół U2 ma w planach album pod tytułem „Songs Of Experience” wiadomo było już w 2014 roku, gdy ukazał się 13. album studyjny Irlandczyków, „Songs Of Innocence”. „Pieśni doświadczenia” miały być jego swego rodzaju uzupełnieniem.

Po takich zapowiedziach wydawać się mogło, że U2 szybko upora się z nowym krążkiem. Zajęło to jednak zespołowi dłużej, niż sądzili jego członkowie. Co było powodem opóźnienia? Poszczególni muzycy składali różne zeznania. Adam Clayton wyjawił, że miksy wymagały dodatkowej pracy. Bono dodał, że po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA musiał zaktualizować teksty. Z kolei The Edge stwierdził, że zespół poczuł potrzebę większego skoncentrowania się na sytuacji na świecie.

Wygląda na to, że najważniejszym powodem przesunięcia premiery „Songs Of Experience” były problemy zdrowotne Bono. Faktycznie, w 2014 wokalista uległ wypadkowi rowerowemu, w którym uszkodził sobie rękę. Ale muzycy U2 zdają się sugerować, że wokalista miał znacznie poważniejsze kłopoty.

W wywiadzie dla magazynu „Q” Bono powiedział:

Edge nie kłamał, mówiąc, że musimy się zatrzymać, by wziąć pod uwagę, co się dzieje na świecie. Ale nie chciał wspomnieć o tym, co się działo w moim świecie. Nie chcę się wdawać w szczegóły, by nie zrobić z tego melodramatycznego zamieszania w stylu reality show. Wielu ludzi przechodzi takie momenty. Przeszedłem w życiu kilka. Ale nie na taką skalę.

The Edge dodał:

To było tak poważne, że bardzo się wystraszyliśmy. Ale dzięki temu jako autor piosenek [Bono] dotarł do niesamowitego miejsca.

Wokalista dodał, że w pisaniu tekstów na nowy album inspirowała go twórczość poety Brendana Kennelly’ego. Sugestia, że z Bono mogło być naprawdę kiepsko zawiera się w jego wyznaniu, że niektóre piosenki napisał z perspektywy zmarłego, przemawiającego z zaświatów do ukochanych osób.

To jedna z takich chwil, gdzie wszystko inne nie ma znaczenia. Co musisz powiedzieć sobie? I co chcesz wtedy powiedzieć ludziom, których kochasz?

„Songs Of Experience” ukaże się ostatecznie 1 grudnia 2017. Płytę zapowiadają utwory „You’re The Best Thing About Me” i „The Blackout”.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.