Polak zagrał utwór „Africa” Toto na 64 stacjach dyskietek

Maciej Koprowicz
31.01.2018 13:47
Polak zagrał utwór „Africa” Toto na 64 stacjach dyskietek Fot. kadr z wideo

Nie od dziś wiadomo, że stare pecety miały duszę, ale okazuje się, że miały też talent muzyczny. Posłuchajcie, jak brzmi The Floppotron – instrument zbudowany ze starych komputerowych części.

Czy okres około 20 lat to dużo, czy mało? W skali ludzkiej cywilizacji, liczącej sobie tysiące lat, to zaledwie okamgnienie. Ale z drugiej strony postęp technologii, jaki dokonał się w ciągu dwóch ostatnich dekad sugeruje coś przeciwnego. Patrząc na to, jak zmieniły się komputery można pomyśleć, że minęła cała epoka.

Pewnie wielu z nas ma jeszcze na strychach i w piwnicach stare komputery. Takie, które były całe w kolorze „kości słoniowej”, miały wielkie pudłowate monitory, na których bez problemu mógł się położyć nasz kot, które można było wyłączyć dopiero po wyświetleniu komendy „Można teraz bezpiecznie wyłączyć komputer” i które miały obok napędu CD (bo jeszcze nie DVD) stację dyskietek.

Jeśli w tym momencie w oku zakręciła się Wam łezka, to nie musicie się tego wstydzić. Wielu tęskni za starymi pecetami i na różne sposoby stara się dać im drugie życie. Polski informatyk Paweł Zadrożniak skonstruował instrument o nazwie The Floppotron. Jego podstawą są 64 stacje dyskietek, ale w jego skład wchodzą również dyski twarde i inne stare części komputerowe. Tak skonstruowane ustrojstwo naprawdę gra muzykę!

Do tej pory Zadrożniak „zaprogramował” już na swoim instrumencie między innymi motyw z „Gry o tron”, „Smells Like Teen Spirit” Nirvany i „The Final Countdown” Europe. Teraz wziął się za wielki przebój ostatnich tygodni w internecie – stary hit Toto, „Africa” z 1982 roku, który przeżywa niesamowity renesans popularności. Posłuchajcie, jak brzmi pieśń o afrykańskich deszczach w wykonaniu 64 stacji dyskietek:

Aż chce się wygrzebać z piwnicy starego kompa i znów poczuć się, jak w czasach dzieciństwa!

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.