Roger Daltrey (The Who): Jestem już głuchy, przynoście na koncerty zatyczki do uszu

Maciej Koprowicz
15.03.2018 12:58
Roger Daltrey (The Who): Jestem już głuchy, przynoście na koncerty zatyczki do uszu Fot. Rex Features/EAST NEWS

Lata spędzone na scenie w rockowym hałasie dają o sobie znać. Wokalista jednego z najważniejszych zespołów w historii ma problemy ze słuchem.

Dla osób zajmujących się muzyką najważniejszym zmysłem jest oczywiście słuch. O ile można być gwiazdą, będąc osobą niewidomą, czego najlepszymi przykładami są Ray Charles, Stevie Wonder i Andrea Bocelli, to nie da się grać muzyki nie słysząc. Utrata słuchu to największy koszmar dla każdego twórcy dźwięków.

Niestety, zawodowi muzycy są z racji swojego zawodu w naturalny sposób narażeni na głuchotę. Częste przebywanie wśród bardzo głośnych dźwięków niszczy słuch i może prowadzić do jego bardzo poważnych ubytków. W szczególnym niebezpieczeństwie są rockmani, których koncerty z zasady są bardzo hałaśliwe.

Roger Daltrey, wokalista The Who podczas solowego koncertu w Las Vegas przyznał się, że postępuje u niego głuchota.

Mam problem z tymi wszystkimi rzeczami do ucha, które noszę. Jestem już naprawdę, naprawdę głuchy. I radzę wam wszystkim, fani rock’n’rolla – noście na koncerty swoje pieprzone zatyczki do uszu.

Gdybyśmy o tym wiedzieli, gdy byliśmy młodzi… Teraz musimy czytać z ruchu warg.

Roger zapewnił jednak, że nie wybiera się jeszcze na emeryturę.

Będę grał przez długi czas. Jestem szczęśliwy, że mogę to robić – dziękuję wam.

Daltrey nie jest jedynym muzykiem, który szczerze przyznaje się do kłopotów ze słuchem. Groźba całkowitej jego utraty przez Briana Johnsona sprawiła, że wokalista musiał odejść z AC/DC. Niedawno Eric Clapton przyznał, że cierpi na szumy uszne, czyli defekt ucha wewnętrznego, powodowany stałym kontaktem z hałasem. Także Kazik Staszewski przyznaje się do korzystania z aparatu słuchowego.  

Czy na koncercie rockowym można ogłuchnąć?

A jaki wpływ ma głośna muzyka na uczestników koncertów rockowych? Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że już po 28 sekundach można narazić się na uszkodzenie słuchu.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.