Wokalista Placebo: Musimy przestać traktować depresję jako piętno

Aleksandra Degórska
03.10.2017 13:07
Wokalista Placebo: Musimy przestać traktować depresję jako piętno Fot. Retna / Avalon / Reporter / East News

Brian Molko uważa, że mężczyźni powinni mówić o swoich problemach i nie uważać tego za oznakę słabości.

Problem związany z depresją zawsze istniał, ale w momencie, gdy samobójstwo popełnili Chris Cornell, a potem Chester Bennington zaczęto głośno mówić na ten temat. Badania wykazały, że muzycy są bardziej narażeni na depresję. O swoich problemach wspomniał Corey Taylor, który stwierdził, że bardzo istotny jest fakt, by rozmawiać o swoich problemach. Również 15-letni syn Benningtona udostępnił krótkie wideo z okazji National Suicide Prevention Week, w którym przestrzegł przed samobójczymi myślami.

Temat poruszył również Brian Molko w kontekście aukcji, w której bierze udział Placebo. W 2016 roku zespół świętuje 20-lecie, które odlicza od wydania pierwszego krążka i postanowił wybrać się w specjalną trasę grając m.in. w Warszawie, a wspomniana licytacja to również część tych obchodów.

Dochód z licytacji zostanie przekazany na rzecz The Mercy Centre w Bangkoku oraz CALM (The Campaign Against The Living Miserably). Molko tak wypowiedział się na temat tych organizacji:

Pieniądze zostaną przekazane dla Mercy Centre w Bangkoku, który jest domem dla upośledzonych dzieci, wspieramy tę organizację już od dawna. Przeznaczymy również pieniądze na The Campaign Against The Living Miserably. Organizacja stara się zwiększyć świadomość dotyczącą samobójstw młodych mężczyzn w Wielkiej Brytanii. Wskaźnik jest naprawdę wysoki. Musimy pozbyć się piętna związanego z depresją. Jednym z celów tej organizacji jest namówienie mężczyzn, aby rozmawiali o swoich uczuciach, zamiast trzymać tego w sobie, izolować się i ostatecznie kończyć z tragicznym rezultatem.

Molko miał również problemy z depresją i uważa, że właśnie rozmowa o swoich problemach to jedno z najlepszych rozwiązań:

To choroba jak każda inna. Depresja i uzależnienie są uznane przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę. Jeżeli ktoś choruje na stwardnienie rozsiane czy rak, to go wysłuchasz. Nadal jest piętno związane z depresją i wielu mężczyzn czuje, że rozmowa o tym jest oznaką słabości. Ideą CALM jest usunięcie tego piętna w społeczeństwie.

Na aukcję trafiły takie rzeczy, jak chociażby sweter Molko, który miał na sobie w teledysku do „Pure Morning”, czy strój z klipu do „Special K”, różne stroje sceniczne czy plakaty i ciekawe single.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.