Roger Waters przebrał się za SS-mana? Sprawą zajęła się policja

26.05.2023 12:11
Roger Waters Fot. Eva Plevier/HOLLANDSE HOOGTE/East News

Występy Rogera Watersa w Niemczech wywołały sporo zamieszania.

Zachęcamy Was do odwiedzenia naszego Facebooka oraz Instagrama.

Roger Waters ostatnio sobie mocno nagrabił i nie przestaje dalej wywoływać kontrowersje. Na koncercie w Berlinie pojawił się w stroju przypominającym mundur SS-mana, co wywołało oburzenie wielu osób. Sprawę bada policja.

Roger Waters przebrał się za SS-mana? Sprawą zajęła się policja

Całkiem niedawno sąd we Frankfurcie odrzucił zarzuty o antysemityzm Watersa i podczas berlińskiego koncertu artysta wspomniał o tym ze sceny. W pewnym momencie swojego koncertu Waters pojawił się w mundurze przypominającym strój SS-mana. Muzyk udawał też, że strzela w publiczność z atrapy, która przypominała niemiecki pistolet maszynowy MP 40. Broń ta była używana przez Wehrmacht w czasie II wojny światowej.

Podczas koncertu na telebimach wyświetlane były nazwiska ofiar różnych ataków, m.in. holenderska Żydówka Anne Frank zamordowana podczas Holocaustu czy palestyńska korespondentka Shireen Abu Akleh zabita w trakcie relacjonowania nalotu Sił Obronnych Izraela na obóz Palestyńczyków.

Przypomnijmy, że nawiązanie na nazistowskich mundurów pojawiło się jeszcze w filmie "The Wall" i materiał z płyty o tym samym tytule był zainspirowany m.in. śmiercią ojca Watersa na froncie II wojny światowej. Nawiązywanie do symboliki nazistowskiej w Niemczech jest nielegalne i sprawą koncertu Watersa w Berlinie zajęła się już policja. Jak podaje terazmuzyka.pl, Departament Bezpieczeństwa Państwa oraz Federalny Urząd Kryminalny wszczęły śledztwo komentując całą sprawę:

Kontekst w jakim noszony był ten strój może być traktowany jako aprobata, gloryfikacja lub usprawiedliwianie brutalnych i arbitralnych rządów nazistowskiego reżimu w sposób, który narusza godność ofiar i przez to narusza porządek publiczny. Po zakończeniu śledztwa sprawa zostanie przekazana do berlińskiej prokuratury w celu oceny prawnej.

Czas pokaże, jak rozwinie się cała ta sytuacja. Wcześniej zaplanowane koncerty Watersa w Polsce zostały odwołane.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.