2 lata nokautu za kratami za piracenie gali KSW

Michał Tomaszkiewicz
13.06.2017 17:15
2 lata nokautu za kratami za piracenie gali KSW Fot. materiały prasowe

To solidny cios dla osób, które starają się ominąć system pay-per-view i obejrzeć płatną galę walk na boku – mężczyźnie, który transmitował na Facebook Live dwie imprezy KSW Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła zarzuty popełnienia przestępstw w zakresie prawa autorskiego.

Mężczyzna pokazał na popularnym serwisie społecznościowym przebieg gali KSW 36 „Trzy Korony” z dnia 1 października 2016 oraz gali KSW 37 „CIRCUS OF PAIN” z dnia 3 grudnia 2016.

Według ustaleń śledczych, piracką transmisję obejrzało w sieci ponad 17 000 osób, co naraziło nadawcę – telewizję Polsat – na straty w wysokości około 636 000 zł. Właśnie tyle zarobiłaby stacja, gdyby piraccy widzowie wykupili legalny dostęp do transmisji.

Jak informuje dla przestrogi Polsat, mężczyźnie zarzucono nielegalne utrwalanie i rozpowszechnianie materiałów wideo, czyli popełnienie przestępstw z art. 117 ust. 1 i z art. 116 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych – grozi mu do dwóch lat więzienia.

Postępowanie przygotowawcze w tej sprawie przeprowadził w specjalny dział Prokuratury zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości we współpracy z Biurem do walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. W toku postępowania zabezpieczono komputery i nośniki danych, po analizie których potwierdzono dokonywanie streamingu przez oskarżonego.

Sprawa – a także jej nagłaśnianie przez Polsat – ma odstraszyć piratów, którzy chcieliby zarobić na retransmisji sygnału. Jak pokazują dane, jest to nawet niezły (i przy tym całkowicie nielegalny) sposób przestępczego zarabiania w internecie.

Pirat z Wałbrzycha zarobił w ten sposób 250 000 zł w przeciągu roku – po złapaniu i postawieniu zarzutów okazało się, że grozi mu 8 lat więzienia.

Inny mężczyzna, który zajął się pokazywaniem transmisji meczów z EURO 2016, zyskał w ciągu miesiąca 1000 zł, straty dla stacji wyceniono zaś na okrągły milion.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.