Egzorcysta wyganiający salcesonem demona wegetarianizmu otrzymał 50 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości

08.07.2020 12:11
nastolatka broniąca się przed przemocą|undefined Fot. Shutterstock

Fundusz Sprawiedliwości powstał, żeby wspomagać ofiary przemocy i przestępstw. 50 mln zł przeznaczono jako wsparcie dla fundacji, które dzięki tym środkom będą mogły otoczyć opieką potrzebujących. O środki starały się organizacje działające aktywnie od lat, całą kwotę otrzymała jednak Fundacja Profeto prowadzona przez byłego egzorcystę.

Fundusz Sprawiedliwości zachwalany był przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę jako sposób na realne wsparcie ofiar przestępstw. Miliony złotych miały popłynąć do poszkodowanych, tak by między innymi uchronić je przed koniecznością „wybaczania” sprawcom, od których uzależnione są finansowo.

Takie były deklaracje, a jak rzeczywistość? Najwyższa Izba Kontroli kontrolowała wydatki i alarmowała, że na faktyczną pomoc dla poszkodowanych przeznaczana jest tylko niewielka część środków.

Aktywiści są przekonani, że po tegorocznej decyzji dotyczącej rozdziału pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości ocena jego działania będzie jeszcze bardziej surowa. Cała przewidziana na najbliższe 4 lata kwota 50 mln zł została bowiem przyznana Fundacji Profeto, kierowanej przez byłego egzorcystę. Wsławił się on między innymi wyganianiem demona z wegetarianki działającej w Amnesty International za pomocą salcesonu oraz wypędzania z dzieci „duchów Harry’ego Pottera”.

Przeczytaj także

Do konkursu oprócz Fundacji Profeto stanęły także organizacje od lat pomagające ofiarom przemocy i przestępstw, na przykład Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Z Funduszu Sprawiedliwości nie dostaną jednak ani złotówki, a ministerstwo odmawia podania powodu, dla którego ich wniosek został odrzucony.

Fundusz Sprawiedliwości: 50 mln zł dla egzorcysty wypędzającego z dzieci „duchy Harry’ego Pottera”

Fundacja Profeto, która została wybrana przez Ministerstwo Sprawiedliwości jako jedyny beneficjent Funduszu Sprawiedliwości, w celach statusowych ma zapisane następujące działania:

  • Wspieranie działalności Zgromadzenie Księży Najświętszego. Serca Jezusowego (Księża Sercanie), Prowincja Polska, w zakresie kultu religijnego
  • Samodzielna działalność w zakresie kultu religijnego, w szczególności poprzez różnego rodzaju formy przepowiadania Ewangelii, z wykorzystaniem nowoczesnych środków przekazu jak radio, tv, portale internetowe, strony www i blogi
  • Działalność w zakresie nauki, edukacji, oświaty i wychowania
  • Działalność w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji
  • Podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Wspieranie misjonarzy i misji prowadzonych przez Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Pana Jezusa

Ministerstwo Sprawiedliwości oceniło, że prowadzona przez byłego egzorcystę (a obecnego rzecznika Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji) fundacja z pomocą ofiarom przestępstw poradzi sobie znacznie lepiej, niż na przykład prowadząca telefon zaufania dla dzieci (z którego najmłodsi skorzystali już milion razy) Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Organizacja wnioskowała o pomoc w wysokości miliona złotych.

Przypomnę też, że Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, wnioskowała o "tylko" milion złotych (czyli 2% konkursowej kwoty), na wsparcie Centrów Pomocy Dzieciom, które zapewniają kompleksową pomoc dzieciom pokrzywdzonym przestępstwom i ich opiekunom. W tym samym czasie prowadzony równolegle przez FDDS Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży, na chwilę obecną odebrał już ponad milion połączeń od młodych ludzi, potrzebujących pomocy. Często połączeń będących ostatnim ratunkiem dla potrzebujących. MILION POŁĄCZEŃ!

Aktywiści alarmują ponadto, że zgodnie ze statusem Fundacji Profeto, 12,5 mln zł z opiewające na 50 mln zł dotacji będzie mogło zostać przeznaczone na wynagrodzenia dla pracowników i inne koszty administracyjne.

Zobacz także: 2 mln zł od internautów na telefon zaufania dla dzieci. Teraz będzie działać 24 godziny na dobę

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.