Kierujesz pojazdem? Zobacz, które służby mogą cię skontrolować

Aleksandra Kopka
19.06.2017 11:06
Kierujesz pojazdem? Zobacz, które służby mogą cię skontrolować Fot. Mateusz Ochocki/East News

Kontrola drogowa jest zawsze stresującym momentem dla każdego kierowcy. Zwłaszcza jeśli nie przekroczyliśmy prędkości, lub nie złamaliśmy żadnego z przepisów ruchu drogowego. Pytanie, czy wszystkie służby mundurowe mogą nas zatrzymać do kontroli?

Wszystko zależy od tego w jakim miejscu odbywa się kontrola i jak dobrze znamy przepisy ruchu drogowego. Czasem zdarza się tak, że mundurowi wykorzystują fakt ich nieznajomości i wlepiają nam bezprawnie mandat.

Znaczenie przy kontroli ma również ubiór policjanta oraz to w jaki sposób nas zatrzymuje. Nie we wszystkich sytuacjach macie obowiązek stawić się do kontroli.

Policjant w mundurze

Policjant ubrany w mundur może was skontrolować zawsze i wszędzie. Bez znaczenia jest pora dnia oraz miejsce kontroli w terenie zabudowanym, a także poza nim. Wylegitymować może was patrol pieszy oraz ten w radiowozie.

Co ważne według obowiązujących przepisów policjant nie ma obowiązku zatrzymać was przy pomocy lizaka czy latarki (nie dotyczy sytuacji mających miejsce po zmroku lub złych warunków pogodowych). Wyraźny gest ręką oraz skierowanie na pobocze powinno zmusić was do redukcji prędkości i zatrzymania w wyznaczonym przez patrol miejscu. Pamiętajcie, skontrolować mogą was wszyscy policjanci nie tylko ci z drogówki.

Policjant nieumundurowany

Patrole działające w tzw. „cywilu” również mają prawo zatrzymać was do kontroli. Jednak w tym przypadku musi się to odbyć tylko w terenie zabudowanym. Policjant przy próbie zatrzymania kierowcy, w przeciwieństwie do policjantów umundurowanych, ma obowiązek użyć do tego lizaka, a w warunkach złej widoczności również latarki.

Straż miejska bądź gminna

Strażnicy miejscy mają mocno ograniczone prawa jeśli chodzi o kontrolę drogową. Ta może odbyć się tylko w momencie złamania przez kierowcę zakazu wjazdu w obu kierunkach. W takiej sytuacji kierowca musi zatrzymać się na wezwanie strażnika i okazać stosowne dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny).

Straż Graniczna i Służba Celna

Patrole SG oraz SC mają podobne prawa co umundurowany policjant. Funkcjonariusze mają prawo przeprowadzić kontrolę prędkości przy pomocy radarów oraz badanie trzeźwości kierowcy. Za każde uchybienie mogą wystawić mandat.

Służba Leśna

Lubicie wypady do lasu na off road? Uważajcie, tutaj również możecie natknąć się na służby pilnujące porządku. Jeśli wasze zachowanie będzie nieodpowiednie możecie nie uniknąć kary. Uwaga! Strażników Leśnych nie obowiązuje taryfikator, a kary przez nich nakładane wahają się od 20 do 500 złotych.

Jak zachować się w trakcie kontroli drogowej?

Jeśli już macie tego pecha i przed wami stoi policjant z lizakiem pokazujący miejsce zatrzymania, nie wpadajcie w panikę. Po otrzymaniu polecenia zatrzymania pojazdu kierowca musi:

  • Trzymać ręce na kierownicy . Nie wolno wysiadać z pojazdu, chyba że na prośbę funkcjonariusza
  • Wyłączyć silnik
  • Włączyć światła awaryjne
  • Podać wymagane dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, obowiązkowe ubezpieczenie OC)

Uwaga na przebierańców!

Jeśli macie podejrzenie co do autentyczności policjanta (lub innego patrolu mundurowego) usiłującego skierować was na kontrolę drogową, możecie odmówić zatrzymania pojazdu. W tej sytuacji macie obowiązek stawienia się w najbliższej jednostce i zgłoszenie tego zdarzenia.

Pamiętajcie, że odjechanie z miejsca kontroli bez uzasadnionej przyczyny będzie traktowane jako ucieczka. Ta w świetle obecnych przepisów może zostać podciągnięta pod przestępstwo, za które widnieje kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat.

 

Aleksandra Kopka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.