Mercedes stworzy oddzielną markę dla aut elektrycznych

06.08.2016 17:31
Mercedes stworzy oddzielną markę dla aut elektrycznych Fot. materiały prasowe

Przedstawiciele niemieckiej marki noszą się z zamiarem opracowania serii elektrycznych samochodów. Te miałyby być sprzedawane pod banedrą oddzielnej marki.

Nowe modele stanowiłyby konkurencję między innymi dla BMW i oraz Tesli Motors. Nie zapadła jednakże decyzja o nazwie dla nowej marki. Mercedes na tę chwilę planuje opracowanie co najmniej dwóch w pełni elektrycznych SUV-ów. Gamę mają zasilić także dwa sedany wykorzystujące podobne źródło napędu. Jeszcze w 2016 roku na targach motoryzacyjnych w Paryżu zadebiutuje crossover, oferujący maksymalny zasięg do około 500 kilometrów.

Tak naprawdę w świecie motoryzacji trwa wyścig zbrojeń i różne marki naturalnie rzecz biorąc realizują odmienne strategie. Szef działu ciężarówek w Daimlerze uważa, że teraz nastał właściwy moment na przymiarki do wypuszczenia na rynek serii aut elektrycznych:

Podczas gdy Tesla już kilka lat temu zadecydowała wejść na ten rynek, my byliśmy zdania, że ludzie oraz technologia nie były na to gotowe. Jednak teraz nastał czas, gdy inwestowanie w rozwiązania z zakresu napędu elektrycznego stały się opłacalne.

Sam elektryczny SUV Mercedesa ma być bezpośrednim konkurentem dla Tesli Modelu X. Dodatkowo mają powstać także w pełni elektryczne auta dostawcze oraz ciężarowe.

Przyspieszyć rozwój tego rodzaju napędu ma między innymi seria FIA Formuła E Championship, w której mogą brać udział jedynie auta korzystające z silników elektrycznych. Technologia opracowana na potrzeby rywalizacji często znajduje zastosowanie w seryjnie produkowanych modelach.

Sukcesywnie więc przesuwane są kolejne bariery przez samochody nieprodukujące niebezpiecznych substancji do atmosfery. O tym, że można realizować ambitne plany, świadczy historia Matta Rimaca, który od deski kreślarskiej w 6 lat stworzył elektryczny hipersamochód.

Co więcej, wykorzystanie takiego napędu otwiera drogę wielu producentom, zważywszy na znacznie niższy próg wejścia na rynek. Współczesne modele spalinowe muszą spełnić bardzo restrykcyjne normy emisji spalin, z podołaniem czego mają problem poważne marki takie jak Volkswagen, Mitsubishi i Nissan.

Czas jednak pokaże czy stworzenie nowej marki na potrzeby aut elektrycznych wyjdzie Mercedesowi na dobre.

Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.