Skandynawia najbezpieczniejszym miejscem dla pieszych. Program Wizja Zero przynosi efekty

13.02.2020 15:33
Program Wizja Zero przynosi efekty|undefined Fot. Shutterstock

Jak się okazuje, Skandynawia jest najbezpieczniejszym miejscem dla pieszych. W Norwegii w 2019 na drogach nie zginęło ani jedno dziecko.

Według oficjalnych danych za 2019 rok Skandynawię okrzyknięto najbezpieczniejszym miejscem dla pieszych. Inne kraje Europy powinny brać z niej przykład.

W Helsinkach nie odnotowano żadnego śmiertelnego wypadku drogowego

W ciągu całego 2019 roku na ulicach stolicy Finlandii w wypadkach drogowych nie zginął żaden pieszy. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 1908 roku, czyli w czasach gdy na ulicach Helsinek pojawiały się pierwsze samochody.

Przeczytaj także

Miasto zamieszkuje 600 tys. mieszkańców, a cala aglomeracja liczy około 1,200 tys. mieszkańców. Dla porównania w dwumilionowej Warszawie zginęło w 2019 roku 21 pieszych.

W Norwegii w 2019 na drogach nie zginęło ani jedno dziecko

Bardzo podobne statystki dotyczą stolicy Norwegii. W Oslo w 2019 roku odnotowano tylko jeden śmiertelny wypadek. Jest to jeszcze lepszy wynik, niż w roku 2017, kiedy to na drogach Oslo zginęły trzy osoby.

Jak podaje Państwowy Zarząd Dróg (Statens vegvesen), w 2019 roku na norweskich drogach zginęło 110 osób. Wśród ofiar śmiertelnych wypadków nie ma ani jednego dziecka poniżej 16 lat. To pierwsza taka sytuacja w historii.

Tak doskonałe wyniki są skutkiem wprowadzenia w życie założeń Wizji Zero - długoterminowemu planowi działań na rzecz bezpieczeństwa na drogach. Zgodnie z aktualnymi założeniami, śmiertelne ofiary na drogach uda się całkowicie wyeliminować do 2050 roku.

Zobacz również: Ozzy Osbourne opowiedział o wypadku. Muzyk myślał, że umiera

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.