Punkty karne znów kasowane po roku. Nie wszyscy na tym skorzystają

18.09.2023 15:45
Punkty karne - nowe przepisy Fot. Spitzi-/Shutterstock

Punkty karne znów będą kasowane po roku. 17 września weszły w życie nowe przepisy. Co z tymi uzbieranymi przed zmianą przepisów?

Piratów drogowych nie brakuje, a walka z nimi jest dość żmudna. Rząd co jakiś czas wprowadza nowe przepisy, licząc, że dzięki nim uda się ograniczyć liczbę beztroskich kierowców. Nie tylko podniesiono wysokość mandatów, ale także zwiększono liczbę punktów za poszczególne wykroczenia. Rok temu wprowadzono przepis redukcji punktów po dwóch latach zamiast po roku. Teraz znów przepis ten ulega zmianie.

Zmiana w przepisach. Punkty znów będą kasowane po roku

17 września 2023 roku to dzień, kiedy w życie weszła kolejna zmiana dotycząca polskich kierowców. Ci, którzy po tej dacie zdobędą punkty karne, będą mieli je skasowane po upływie 12 miesięcy, a nie jak dotychczas po 24 miesiącach. Pytanie tylko, co z punktami, które uzbierało się przed 17 września?

Tutaj sprawa nie jest tak prosta. Prawo nie działa wstecz, więc osoby, które w czasie obowiązywania innych przepisów złapały punkty karne, niestety będą musiały odczekać 2 lata, aż z ich konta znikną punkty. Rząd w nowej ustawie nie przewidział możliwości wcześniejszego kasowania punktów karnych uzyskanych w okresie od 17 września 2022 roku do 17 września 2023 roku. Adwokat Jakub Radlmacher, cytowany przez portal rp.pl zwraca uwagę na niedoprecyzowaną ustawę i przekonuje, że punkty karne, które kierowca otrzymał po 17 września 2022 roku, powinny zostać skasowane po upływie 12 miesięcy od momentu zapłacenia mandatu.

Technika zmiany nowelizacji pozostawia wiele do życzenia, chociażby z tego powodu, że brak jest przepisów przejściowych wprost określających, czy punkty karne zdobyte po 17 września 2022 roku ulegają usunięciu na “starych zasadach” po dwóch latach czy też i w stosunku do tych wykroczeń stosować nowelizację ustawy i przyjmować okres przechowywania informacji o punktach karnych przez w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierujących.  - czytamy na stronie internetowej adwokata.

Oprócz tego wprowadzona została możliwość redukcji 6 punktów karnych podczas specjalnego kursu, w którym będzie można uczestniczyć raz na 6 miesięcy. Zapowiedziano również, że będzie tam więcej części praktycznej, a cena kursu będzie o wiele droższa.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Po więcej informacji zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka , TwitteraTikToka i Instagrama. Żeby posłuchać, co teraz gramy, kliknij w poniższy baner!

Anna Marciniak
Anna Marciniak Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.