28.03.2019 10:39

Rammstein został oskarżony o profanację Holokaustu w najnowszym klipie

Grupa Rammstein opublikowała krótką zapowiedź nowego klipu "Deutschland" z najnowszej płyty. Chociaż wideo trwa zaledwie 35 sekund, wzbudziło już duże kontrowersje.

Rammstein
foto: kadr z wideo/Rammstein Official

Zespół Rammstein każe czekać swoim fanom na nowy album już 10 lat. Formacja podkreśla, że ich nowe dzieło będzie różniło się od poprzednich. Materiał ma być mniej wściekły i sterylny niż płyty, które znamy.  Kapela obiecała również, że w ramach promocji krążka, zrealizuje pięć klipów. Fotografie z planu pierwszego z nich wzbudziły spore kontrowersje. Na zdjęciach widzieliśmy zakonnice, ludzkie kości i kościelne artefakty. Jednak to nie koniec zaskoczeń.

Rammstein Deutschland
Rammstein Deutschland
Przeczytaj także Rammstein z singlem "Deutschland". O czym opowiada tekst utworu? [POLSKIE TŁUMACZENIE]

Rammstein oskarżony o profanację Holokaustu

26 marca 2019 roku na kanale Rammstein w serwisie YouTube pojawił się krotki teaser zapowiadający premierę klipu grupy. Zespół nie byłby sobą, gdyby nie zaprezentował w nim szokujących scen. Tym razem członkowie kapeli wcielili się w więźniów skazanych na śmierć poprzez powieszenie. Ze względu na ich charakterystyczną, pasiastą odzież zasugerowali, że postaci, które grają to ofiary Holokaustu, co nie spodobało się osobom związanym z tragicznymi wydarzeniami.  

Chociaż nawiązanie do Zagłady Żydów nie jest bezpośrednie, urzędnicy rządowi i przywódcy żydowscy w Niemczech potępili ten rodzaj sztuki. Była przewodnicząca Centralnej Rady Żydów w Niemczech, Charlotte Knobloch twierdzi:

"

Tym filmem zespół przekroczył granicę. Trywializacja i przedmiotowe potraktowanie Holokaustu, które pokazano w klipie to duża nieodpowiedzialność. "

Z kolei Felix Klein, komisarz do spraw antysemityzmu w niemieckim rządzie dodał:

"

Myślę, że to profanacja i niesmaczne wykorzystanie wolności artystycznej. "

Zobacz też: >>Rammstein kończy miksowanie materiału na nowy album<<

Joanna Chojnacka
Tagi: Rock News Rammstein