Oto pierwsza na świecie moneta w kształcie figurki. Przedstawia Geralta z Wiedźmina

23.02.2021 16:35
Oto pierwsza na świecie moneta w kształcie figurki. Przedstawia Geralta z Wiedźmina Fot. materiały prasowe/Jay Maidment/Netflix

Takim groszem to żaden wiedźmin by nie pogardził - Mennica Gdańska przygotowała pierwszą na świecie monetę w kształcie figurki. Ta przedstawia oczywiście polską ikonę popkultury, Geralta z Rivii.

Pierwsza na świecie moneta w kształcie statuy

To pierwsza na świecie moneta-figurka wykonana ze srebra, a równocześnie pierwsza srebrna figurka z uniwersum Wiedźmina. Nigdy wcześniej Geralt z Rivii nie został upamiętniony w tak niesamowity sposób. Majestatyczna poza Geralta została wykuta w srebrze z "zachowaniem wszelkich detali".

Polecamy

Moneta została stworzona w dwóch wersjach - większej, ważącej kilogram (koszt to prawie 18 tysięcy złotych) i mniejszej, ważącej trochę ponad 150 gram (3 tysiące). Te są limitowane do kolejno 100 i 1000 egzemplarzy. W serii znajdzie się 12 figurek, wydawanych co roku. Razem stworzą wyjątkową kolekcję.

Polecamy

Droższa z figurek jest o nominale 50 dolarów z Niue Island, druga to moneta o wartości 10 dolarów. Figurki będą dość spore - ich rozmiar to kolejno 45x48x80mm (10$) i 95x85x152,6 mm (50$). Mają numerowany awers, data emisji to luty 2021.

W zestawie jest certyfikat i pudełko - będą również wersje z wiedźmińskimi monetami (bardziej tradycyjnymi, niż figurka) oraz książkami "Miecz przeznaczenia" i "Wiedźmin. Historia fenomenu".

Monety-figurki możecie zamówić na oficjalnej stronie Mennicy Gdańskiej.

Wspomniane planowane 12 figurek będzie podzielonych na dwie kategorie - 8 figurek odpowiadać będzie kolejnym tomom z Cyklu Wiedźmińskiego, a 4 figurki będą poświęcone głównym bohaterom sagi o Wiedźminie. 

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.