"Kapitan Marvel" - najlepsze odniesienia do lat 90. w nowym filmie Marvela

Sergiusz Kurczuk
08.03.2019 15:45
Brie Larson (Kapitan Marvel)|undefined Fot. kadr z filmu Kapitan Marvel

Akcja filmu "Kapitan Marvel" rozgrywa się w latach 90. XX wieku. Z tego powodu nie mogło zabraknąć odniesień do tej szczególnej ery w historii świata.

UWAGA! Artykuł zawiera spoilery. Czytasz na własną odpowiedzialność!

Kiedy ogłoszono, że film "Kapitan Marvel" osadzony jest w ostatniej dekadzie XX wieku, fani zaczęli zastanawiać się, jak twórcy wpiszą historię do tworzonego od 10 lat uniwersum. Potem zaczęły się pojawiać pytania dotyczące wpływu nowej produkcji Marvel Studios na dotychczasowy kształt filmowego świata. Dopiero po jakimś czasie obawy zniknęły i pojawiły się nadzieje, na ponowne poczucie ducha lat 90., szczególnie pośród tych widzów, którzy wychowywali się w tym okresie. Postanowiliśmy stworzyć listę najlepszych odniesień do tego wyjątkowego wycinka czasu.

"Kapitan Marvel" - najlepsze odniesienia do lat 90.

Obecnie trwa moda na lata 90., widoczna nie tylko w trendach odzieżowych, ale również w muzyce oraz powstających produkcjach filmowych i telewizyjnych. Akcja produkcji rozgrywa się w 1995 roku. Jest to więc dokładnie połowa ostatniej dekady XX wieku. To właśnie wtedy powstał portal internetowy Yahoo!, "Forrest Gump" dostał Oscara w kategorii najlepszy film, zadebiutował Windows 95, otwarto Rock and Roll Hall of Fame, odbyła się premiera thrillera "Siedem", powołano do życia zespól Nickleback, a James Bond otrzymał twarz Pierce'a Brosnana. Które popkulturowe wątki pojawiły się w "Kapitan Marvel"?

1. Muzyka

Lata 90. to moda na grunge. Nic dziwnego, że główna bohaterka, żeby wtopić się w ziemski tłum, postanowiła założyć zniszczone dżinsy, ciężkie buty, flanelową koszulę, T-shirt z nazwą zespołu i zdezelowaną ramoneskę. Ten gatunek muzyczny jest obecny również na ścieżce dźwiękowej filmu. Podkreśla to kawałek "Come As You Are" grupy Nirvana. To jednak niejedyna perełka z lat 90., która usłyszymy w filmie. Pojawiają się też takie grupy, jak Garbage, No Doubt, czy R.E.M. Główna bohaterka przez sporą część filmu ma też na sobie koszulkę Nine Inch Nails.

2. Technologia

Ostatnie dziesięciolecie XX wieku to rozkwit przełomowych technologii, które obecnie są dla nas oczywistością. Przede wszystkim chodzi o komputery i internet, które w tamtym okresie były prawdziwą rewolucją. W jednej ze scen widzimy, jak Carol korzysta z kawiarenki internetowej. Przy okazji możemy zobaczyć/przypomnieć sobie, jak długo wczytywały się strony internetowe. W innej scenie kosmiczni bohaterowie niecierpliwią się, kiedy Nick Fury wkłada do komputera płytę CD, na której zapisano nagranie z czarnej skrzynki. Dla agenta S.H.I.E.L.D. to najnowsza technologia. Kapitan Marvel jest zaskoczona długim czasem odczytywania krótkiego pliku dźwiękowego. Nie mogło też zabraknąć prawdziwego hitu minionej epki - pagera, który pełnił ważną rolę w "Infinity War". Twarde lądowanie Carol na Ziemi przypomni natomiast wszystkim czar wypożyczalni kaset VHS. Danvers rozbija się bowiem w lokalu sieci Blockbuster.

3. "Z Archiwum X"

Kosmici, niewyjaśnione zjawiska, tajna rządowa organizacja, podważanie istnienia pozaziemskich form życia i czarne garnitury to jedne z kluczowych elementów serialu "Z Archiwum X", który w latach 90. był prawdziwym hitem. Dokładnie tym samym charakteryzuje się Nick Fury i jego młody pomocnik Phil Coulson, którzy przybywają do wcześniej wspomnianego Blockbustera, by waśnić zagadkę tajemniczej kobiety, która spadła z nieba. Odniesienie nie jest ewidentne, ale każdy, kto oglądał przygody Muldera i Scully, na pewno przypomni sobie swój ulubiony odcinek "Z Archiwum X".

4. Gry i zabawy

W filmie "Kapitan Marvel" kilkukrotnie pojawiają się niezwykle popularne w latach 90. automaty do gier. Widzimy też scenę, w której Carol i jej przyjaciółka Maria wybrały się do baru, gdzie śpiewają podczas imprezy karaoke. Ostatnie dziesięciolecie XX wieku było okresem, w którym ta popularna forma rozrywki pochodząca z Azji podbiła Amerykę Północną. Jeśli mowa o ostatniej dekadzie minionego millenium, nie można pominąć zabawkowych trolli o różnokolorowych bujnych czuprynach.

5. "Bajer z Bel-Air" 

Will Smith zdobył swoją popularność, dzięki serialowi komediowemu, który przeszedł do historii telewizji. "Bajer z Bel-Air" był nadawany w latach 1990-1996 i zdobył ogromną popularność. Odniesienie do serialu pojawia się w momencie, kiedy Monica namawia swoją matkę na kosmiczną wyprawę z Carol.

6. Samuel L. Jackson

To może trochę oczywiste odniesienie, ale często najciemniej jest pod latarnią. Początek popularności Samuela L. Jacksona przypadła na lata 90. XX wieku. Aktor wystąpił w tym czasie między innymi w takich produkcjach, jak "Pulp Fiction", "Szklana pułapka 3", "Jackie Brown", "Kula", czy "Piekielna głębia". Poza tym do tego pierwszego tytułu pojawiły się co najmniej dwa odniesienia - kiedy Fury jedzie samochodem z Coulsonem i gdy Talos w charakterystyczny sposób pije napój przez słomkę. 

"Kapitan Marvel" - kiedy premiera?

Chociaż słowa Samuela L. Jacksona na temat mocy Carol Danvers pozwalającej na podróżowanie w czasie okazały się fałszywe, trzeba przyznać, że bohaterka dokonała temporalnego skoku w 21. produkcji Marvel Studios, przenosząc widzów do ostatniej dekady minionego millenium. Możecie się o tym przekonać na własne oczy. Film trafił do kin 8 marca 2019 roku. Kapitan Marvel powróci do akcji już 25 kwietnia 2019 roku podczas premiery "Avengers: Endgame".

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.