TOP 25: Najlepsze thrillery w historii, wśród nich "Siedem" i "Milczenie owiec"

Szokujące, trzymające w napięciu, przyprawiające o ciarki i zmuszające do myślenia. Prezentujemy listę 25 najlepszych thrillerów w historii kina.
Zdarzają się wieczory, kiedy mamy ochotę po prostu rozsiąść się na kanapie i włączyć lekki, niewymagający myślenia film. Bywa jednak również tak, że mamy ochotę sięgnąć po angażujący, szokujący i zmuszający do wytężenia szarych komórek thriller. Właśnie na takie okazje przygotowaliśmy dla was zestawienie 25 najlepszych thrillerów w historii kina.
Zobacz też: >> TOP 15 - Najlepsze filmy psychologiczne <<
TOP 25: Najlepsze thrillery w historii
1. "Siedem" (1995), reż. David Fincher
Absolutne arcydzieło gatunkowe. Historia dwóch policjantów usiłujących schwytać seryjnego mordercę, który wybiera swoje ofiary według specjalnego klucza, a mianowicie siedmiu grzechów głównych. Jest to intensywnie klaustrofobiczna i bezlitosna analiza zła o podłożu niemalże artystycznym. Najlepszy film Davida Finchera, z doskonałym scenariuszem, świetnie skrojoną intrygą oraz aktorstwem na najwyższym poziomie.
2. "Funny Games" (1997), reż. Michael Haneke
Małżeństwo wraz z synem udaje się na wypoczynek do domku letniskowego. Wkrótce po przybyciu do ich drzwi puka dwóch młodych mężczyzn, którzy okazują się sadystycznymi psychopatami i zaczynają znęcać się nad rodziną. Mamy tu do czynienia z inteligentnym i brutalnym obrazem, przekraczającym wszelkie granice kinowego sadomasochizmu. Film nie tylko szokuje, ale również skłania do refleksji.
Jest to zdecydowanie najpopularniejsze dzieło Michaela Haneke, które doczekało się również nieco bardziej popularnego remake'u ("Funny Games U.S." z 2007 roku). Choć filmy są niemalże identyczne pod względem fabularnym, stawiamy jednak na pierwotną wersję, ze względu na niemożliwy do podrobienia klimat.
3. "Skóra, w której żyję" (2011), reż. Pedro Almodóvar
Jeden z najbardziej szokujących filmów w dorobku Pedro Almodóvara, będący jednocześnie ekranizacją powieści pt. "Tarantula" Thierry'ego Jonqueta. Opowiada historię chirurga plastycznego (Antonio Banderas), który próbuje stworzyć syntetyczną ludzką skórę. Swoje eksperymenty przeprowadza na pięknej kobiecie, którą przetrzymuje w swojej posiadłości. Kim jest tajemnicza piękność? Jak naprawdę wyglądają stosunki łączące ją z głównym bohaterem? Uwierzcie, prawda okaże się o wiele bardziej szokująca, niż wasze najśmielsze teorie.
4. "Psychoza" (1960), reż. Alfred Hitchcock
Młoda dziewczyna imieniem Marion wiedzie nudne, monotonne życie. Pewnego dnia postanawia do jednak zmienić. Kradnie pieniądze powierzone jej przez szefa i ucieka w siną dal. Zatrzymuje się w przydrożnym motelu, prowadzonym przez młodego mężczyznę, Normana Batesa. Marion, dręczona wyrzutami sumienia i narastającą paranoją, postanawia, że nazajutrz wróci i odda pieniądze. Niestety, nie ma ku temu okazji, gdyż zostaje zamordowana.
Żelazna klasyka gatunku, która niejako wyprzedziła swoje czasy. "Psychoza" po dziś dzień uważana jest za najlepszy wzorzec dla filmów z gatunku thriller. W "Psychozie" Alfred Hitchcock jako pierwszy w historii kinematografii uśmiercił główną postać już na samym początku filmu. Dla każdego fana thrillerów seans tego dzieła to absolutna podstawa.
5. "Milczenie owiec" (1991), reż. Jonathan Demme
Fenomen, który na stałe wpisał się do historii kinematografii, wzorcowy przykład thrillera psychologicznego, który trzyma w napięciu do ostatniej minuty. Opowiada o inteligentnej agentce, która łączy siły z psychopatycznym mordercą, by schwytać seryjnego mordercę, obdzierającego swoje ofiary ze skóry. Genialne kreacje aktorskie Jodie Foster i Anthony'ego Hopkinsa w roli Hannibala Lectera. Obraz zdobył pięć Oscarów w kategoriach najlepszy film, najlepszy scenariusz, najlepszy reżyser, najlepszy aktor i najlepsza aktorka.
Zobacz też: >> "Milczenie owiec" jako komedia romantyczna. Zobacz trailer <<
6. "Wyspa tajemnic" (2010), reż. Martin Scorsese
Jeden z najciekawszych filmów Martina Scorsese i zdecydowanie jedna z najlepszych ról Leonardo DiCaprio. Jest to historia szeryfa (DiCaprio), który wraz ze swoim pomocnikiem (Mark Ruffalo) przybywa do położonego na wyspie szpitala psychiatrycznego, w celu zbadania sprawy zaginięcia jednej z pacjentek. Sprawy jednak szybko przybierają niespodziewany obrót i okazuje się, że nic nie jest takie, jakim się początkowo wydawało. Jest to niezwykle psychodeliczny, trzymający w nieustannym napięciu i przyprawiający o ciarki thriller, zwieńczony zaskakującym finałem.
7. "Incepcja" (2010), reż. Christopher Nolan
Znów Leonardo DiCaprio, tym razem w surrealistycznym thrillerze Christophera Nolana. Przenosimy się do czasów, gdy technologia pozwala na wchodzenie w świat snów. Główny bohater Cobb, będący mistrzem w wykradaniu sekretów, ukrytych głęboko w świadomości, podczas snu, jest również najbardziej poszukiwanym zbiegiem. Za swoją pozycję zapłacił bardzo wysoką ceną - utratę wszystkiego, na czym mu kiedykolwiek zależało. Otrzymuje jednak okazję, by się odkupić, jednak nie będzie to niestety takie proste. Cobb ma bowiem za zadanie dokonać niemożliwego - zamiast wykradać, musi zaszczepić konkretną myśl w śpiącym umyśle. Christopher Nolan stworzył tutaj thriller, który zmusza do silnego wytężenia umysłu. Nic nie zostaje podane widzowi na tacy, każdy musi indywidualnie wysnuć wnioski.
8. "Zaginiona dziewczyna" (2014), reż. David Fincher
Ekranizacja powieści Gillian Flynn, w wykonaniu mistrza thrillerów Davida Finchera. Opowiada historię młodego, przechodzącego kryzys małżeństwa. Gdy w przededniu piątej rocznicy ślubu kobieta znika bez śladu, wszystkie podejrzenia padają na męża. Mężczyzna postanawia dowieść swojej niewinności, rozwiązując zagadkę zaginięcia małżonki. Jest to tajemniczy i niepokojący aż do samego końca thriller, który doskonale ukazuje złożoność charakteru socjopatów. Przyprawiający o zawrót głowy labirynt zwrotów akcji, w połączeniu z psychologiczną wojną dysfunkcyjnego małżeństwa tworzy mieszankę nieco przerysowaną i iście wybuchową.
9. "American Psycho" (2000), reż. Mary Harron
Adaptacja powieści Breta Eastona Ellisa. Thriller opowiada historię Patricka Batemana, młodego mężczyzny, w głowie którego zaczynają narastać myśli o seryjnych morderstwach. W końcu Patrick zaczyna zabijać, by oderwać się od codziennej rutyny. Makabryczna mieszanka grozy i poczucia humoru, z genialną kreacją Christiana Bale'a.
Zobacz też: >> TOP 10: Najsłynniejsi seryjni mordercy, wśród nich Ted Bundy i Zodiak <<
10. "Adwokat diabła" (1997), reż. Taylor Hackford
Kevin Lomax prowadzi sielskie, w zasadzie idealne życie. Istne Niebo na Ziemi. Jest wziętym adwokatem, odnoszącym sukcesy zarówno na sali sądowej, jak i poza nią. Nie przegrał dotąd ani jednej sprawy, niezależnie od tego jak wiele argumentów przemawiało na niekorzyść jego klienta. Kevin ze swoim darem i olbrzymimi pokładami charyzmy, absolutnie zawsze potrafi przekonać sąd i przysięgłych do swoich racji. Wkrótce przyjmuje on ofertę pracy w Nowym Jorku, nie zdając sobie sprawy z tego kim w rzeczywistości jest jego nowy klient, oraz że jego życie ma się wkrótce diametralnie zmienić. Thriller z silną namiastką horroru, którego ponadczasowość przejawia się w demonicznej medytacji na temat moralności oraz ludzkiej słabości i próżności.
11. "Dziewczyna z tatuażem" (2011), reż. David Fincher
Ekranizacja popularnej powieści Stiega Larssona. Thriller opowiadający historię dziennikarza oskarżonego o zniesławienie, który otrzymuje zadanie zbadania sprawy zaginionej przed czterdziestoma laty młodej dziewczyny. Mężczyzna nie zdaje sobie sprawy z tego, że każdy jego krok śledzony jest przez niezwykle inteligentną hakerkę. Gdy śledztwo posuwa się naprzód, bohater odkrywa coraz więcej mrocznych i krwawych sekretów rodziny zaginionej. "Dziewczyna z tatuażem" to nastrojowy thriller ze świetną fabułą, wyrazistymi postaciami i tajemniczym, iście "Fincherowskim" klimatem.
12. "Pachnidło: Historia mordercy" (2006), reż. Tom Tykwer
Adaptacja bestsellerowej powieści Patricka Süskinda. Opowiada historię człowieka obdarzonego genialnym węchem, który pragnie stworzyć najpiękniejsze pachnidło na świecie. Gdy poznaje zapach kobiety, jego fascynacja zmienia się w obsesję i aby zaspokoić swoje pragnienie gotów jest posunąć się nawet do morderstwa. "Pachnidło" to specyficzny i oryginalny thriller, przedstawiający człowieka o pasji i namiętności znacznie większej niż był w stanie udźwignąć.
13. "Gra" (1997), reż. David Fincher
Nicholas Van Orton na 48 urodziny otrzymuje od brata prezent, którym jest zaproszenie do tajemniczej gry. Bohater po dłuższym czasie wahania zgadza się wziąć udział w tym dziwnym przedsięwzięciu i od tego momentu jego życie zmienia się w istny rollercostaer i walkę o przetrwanie. Tajemnicza gra wydaje się nie mieć żadnych reguł, ani tym bardziej końca. Jest to zachwycający zarówno pomysłem, jak i wykonaniem thriller, z przewrotnym zakończeniem.
14. "Ptaki" (1963), reż. Alfred Hitchcock
Jeden z najlepszych thrillerów w historii kina, który mimo upływu lat nie zestarzał się ani trochę i wciąż robi piorunujące wrażenie. W "Ptakach" Alfred Hitchcock przedstawia nam historię małego, nadmorskiego miasteczka, które dotknięte zostaje inwazją agresywnych ptaków.
15. "Misery" (1990), reż. Rob Reiner
Jedna z najlepszych ekranizacji prozy Stephena Kinga. Jest to historia pisarza, autora cyklu powieści pt. "Misery Chastein", który po wydaniu kilku książek postanawia uśmiercić bohaterkę i zakończyć serię. Gdy ulega wypadkowi, pomaga mu była pielęgniarka, która w zamian za opiekę prosi o możliwość przeczytania jego najnowszej książki. Niestety kobieta okazuje się być psychofanką, której bardzo nie spodobał się pomysł uśmiercenia głównej bohaterki. "Misery" to thriller z wciągającą fabułą, stale rosnącym napięciem, klaustrofobicznym klimatem oraz demoniczną Kathy Bates (słusznie nagrodzoną Oscarem).
16. "Zabójcy bażantów" (2014), reż. Mikkel Nørgaard
Ekranizacja powieści z serii "Departament Q". Opowiada historię detektywów zajmujących się nierozwiązanymi sprawami sprzed lat. Pewnego dnia trafiają na sprawę brutalnego, podwójnego morderstwa sprzed 20 lat. Sprawa co prawda została oficjalnie rozwiązana, jednak cała historia wzbudza wiele wątpliwości i detektywi postanawiają wznowić śledztwo. Jako rasowy thriller "Zabójcy bażantów" już od pierwszych minut wywołują u widza uczucie obezwładniającego niepokoju i stale rosnącego napięcia. Finał historii, choć może nie jest szczególnie zaskakujący, to chwyta za gardło i nie daje o sobie zapomnieć jeszcze przez długi czas.
17. "Zwierzęta nocy" (2016), reż. Tom Ford
Film opowiada historię kobiety, która przed piętnastoma laty odeszła od swojego męża, ambitnego lecz wiecznie cierpiącego na twórczy kryzys pisarza. Gdy jest już odnoszącą sukcesy zawodowe żoną innego mężczyzny, otrzymuje od byłego męża rękopis jego pierwszej książki - brutalnego thrillera, w którym odnajduje nawiązania do jej przeszłości. Bohaterka interpretuje książkę, jako symboliczną zemstę za rozstanie. "Zwierzęta nocy" to thriller piękny, wyrazisty i mroczny, opowiadający o lękach i autodestrukcji głównych bohaterów. Seans tego filmu określić można jako sadystyczne i niezwykle intensywne emocjonalnie doświadczenie.
18. "Bez litości" / "Pluję na twój grób" (2010), reż. Steven R. Monroe
Zdecydowanie najbrutalniejszy film na naszej liście. Ten niezwykle przytłaczający i mocny thriller opowiada historię młodej pisarki, która w poszukiwaniu natchnienia wyjeżdża na weekend do domku w lesie. Na miejscu zostaje brutalnie zgwałcona przez miejscowych mężczyzn. Udaje jej się jednak uciec, lecz po pewnym czasie wraca, by zemścić się na oprawcach w makabryczny, acz symboliczny sposób. Film ten uznawany jest za żelazną klasykę kina zemsty. W chwili premiery wywołał niemałe poruszenie, doczekał się również dwóch udanych kontynuacji.
19. "Fargo" (1996), reż. Ethan Coen, Joel Coen
Jeden z najlepszych i najpopularniejszych filmów braci Coen. Opowiada on historię sprzedawcy samochodów, który wpada w finansowe kłopoty. Opracowuje więc plan, jak zdobyć dużą sumę pieniędzy. Postanawia wynająć dwóch zbirów, by porwali jego żonę i zażądali okupu od jej bogatego ojca. Plan wydaje się być prosty i skuteczny, jednak sytuacja szybko wymyka się spod kontroli i zaczynają ginąć ludzie. "Fargo" to film dziwaczny i niezwykle oryginalny, który zachwyca swoją prostotą. Jest to pełen przemocy i czarnego humoru thriller, którego klimatu nie zapomnicie już nigdy. Na kanwie popularności filmu powstał również serial o tym samym tytule i jeszcze wyższym poziomie.
20. "To nie jest kraj dla starych ludzi" (2007), reż. Ethan Coen, Joel Coen
Pozostajemy jeszcze na chwilę w towarzystwie braci Coen, tym razem jednak w zupełnie innym klimacie. Film opowiada historią myśliwego (Josh Brolin), który niedaleko granicy z Meksykiem natrafia na dziwne znalezisko: 2 miliony dolarów, paczkę heroiny i kilka ciał. Mężczyzna niewiele myśląc, zabiera gotówkę i odchodzi. Nie zdaje sobie bowiem sprawy, że ściągnie to na niego masę kłopotów, z psychopatycznym mordercą na czele. Jest to mroczny, zimnokrwisty thriller, który z czasem zmienia się w prawdziwy dramat egzystencjalny. Posiada niesamowity klimat, wyraziste postacie, oraz charakterystyczną dla braci Coen dawkę absurdu.
21. "Frantic" (1988), reż. Roman Polański
Amerykański kardiochirurg (w tej roli Harrison Ford) wyjeżdża z żoną do Paryża, gdzie w pewnym momencie kobieta znika bez śladu. Nie mogąc liczyć na pomoc organów ścigania, mężczyzna postanawia na własną rękę rozwikłać zagadkę zaginięcia małżonki. Śledztwo jednak okazuje się znacznie trudniejsze niż sądził, a na dodatek spotyka na swojej drodze kobietę, która jeszcze bardzie komplikuje sytuację. Ten thriller to kultowe dzieło Romana Polańskiego, ze wspaniałym klimatem i zachwycającą muzyką Ennio Morricone.
22. "Jestem mordercą" (2016), reż. Maciej Pieprzyca
Polski thriller inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Na przełomie lat 60. i 70. w okolicach Zagłebia doszło do serii brutalnych zabójstw, których ofiarami padały wyłącznie kobiety. Tożsamość sprawcy wciąż pozostawała nieznana, przyznano mu jedynie pseudonim - Wampir z Zagłebia, najpopularniejszy polski seryjny morderca. Film przedstawia losy młodego porucznika milicji, który ma za zadanie schwytać Wampira. "Jestem mordercą" jest jednym z najlepszych thrillerów naszego rodzimego kina. Jest to film z niesamowitym, przytłaczającym klimatem, pełen moralnych wątpliwości.
23. "Trujący bluszcz" (1992), reż. Katt Shea
Film opowiada historię nastoletniej Sylvie - bogatej dziewczyny z dobrego domu, która pewnego dnia poznaje piękną i zmysłową Ivy (w tej roli zachwycająca Drew Barrymore). Dziewczyny zaprzyjaźniają się ze sobą, a Ivy poznaje bliżej rodzinę przyjaciółki. Wkrótce zaczyna jednak przekraczać wszelkie granice, próbując za wszelką cenę stać się częścią rodziny Sylvie.
24. "Nagi instynkt" (1992), reż. Paul Verhoeven
Film posiadający zarówno wielu fanów, jak i przeciwników. Jedno jednak trzeba przyznać - "Nagi instynkt" posiada wiele cech najlepszych thrillerów, dlatego nie mogło go zabraknąć na naszej liście. Opowiada on historię detektywa prowadzącego śledztwo w sprawie zabójstwa właściciela nocnego klubu. Podejrzenia padają na młodą i niezwykle atrakcyjną kobietę, która wykorzystując swoje wdzięki wciąga bohatera w zmysłową grę.
25. "Fatalne zauroczenie" (1987), reż. Adrian Lyne
Film opowiada historię mężczyzny, który wiedzie spokojne życie u boku żony i dzieci. Pewnego razu spędza upojny weekend z nieznajomą kobietą, by potem jak gdyby nigdy nic wrócić do rodziny. Okazuje się jednak, że kobieta jest chorą psychicznie prześladowczynią, która dostała obsesji na punkcie głównego bohatera i gotowa jest zrobić wszystko, by nie wrócił do żony i dzieci. Fatalne zauroczenie to dobrze spreparowany thriller psychologiczny, przeradzający się w pewnym momencie w istny festiwal emocji.
Gatunek jakim jest thriller obejmuje w swoich ramach dziesiątki, a nawet setki tytułów wartych uwagi. Dlatego właśnie wybór zaledwie 25 był niezwykle trudny. Jakie thrillery wy byście umieścili na liście TOP, a których tytuły się tutaj nie znalazły?
Oceń artykuł