10 ciekawostek o płycie „Life is Peachy” Korna

Maciej Daszuta
14.10.2016 19:58
10 ciekawostek o płycie „Life is Peachy” Korna Fot. materiały prasowe

Drugi krążek Korna ukazał się dokładnie 20 lat temu. Czego nie wiedzieliście na temat pokręconej historii tego albumu?

Korn ujawnił niedawno nowy utwór, „Take Me” i planuje wkrótce wydać dwunasty album w karierze, „The Serenity of Suffering”, a w 2017 roku przyjedzie do Polski. Tymczasem przypominamy drugie wydawnictwo zespołu, które obchodzi właśnie dwudziestolecie premiery – „Life is Peachy”.

Tuż po powrocie z trasy promującej znakomicie przyjęty debiutancki album z 1994 roku, zatytułowany po prostu „Korn”, kapela zabrała się za nagrywanie materiału na nową płytę, która pojawiła się na półkach sklepowych 15 października 1996 roku.

Nie robiliśmy nic na trasie. Ledwie wróciliśmy i całe to gówno, które powstrzymywaliśmy, po prostu wypłynęło.

Imprezowy tryb życia poza trasą dał się jednak we znaki i próby trzeba było niejednokrotnie przerywać ze względu na stan trzeźwości któregoś z członków formacji. Ostatecznie wpływ używek spowodował, że kapela z Bakersfield nagrała materiał o mroczniejszym i bardziej eksperymentalnym wydźwięku niż poprzednik. Krążek zawierał też bardziej niekonwencjonalną tematykę tekstów.

Wpływ na muzyków Korn w tamtym czasie miało wiele gatunków muzyki. Gitarzysta James „Munky” Shaffer wspomniał, że w czasie nagrywania albumu członkowie zespołu oprócz ciężkiego grania słuchali też hip hopu:

Słuchaliśmy dużo hip hopu, chyba słuchałem dużo Mr. Bungle, hip hopu jak wczesny Outkast i The Pharcyde, nagrań Sepultury i Rage Against the Machine, że tak wspomnę o kilku.

Z tego połączenia powstał bardzo oryginalny album, zawierający w sobie zarówno bujający funk, nisko strojone gitary, jak i opętane wokale. Z okazji jego 20. urodzin zapraszamy Was do zestawienia najciekawszych faktów z nim związanych.

10 ciekawostek o płycie „Life is Peachy”:

„Life is Peachy” został bardzo gorąco przyjęty przez słuchaczy i zadebiutował na 3 miejscu listy Billboard 200. W pierwszym tygodniu, pomimo minimalnego zainteresowania ze strony radia i telewizji płyta rozeszła się w nakładzie 106 tysięcy egzemplarzy. Zespół sięgnął w 1997 roku po nagrodę magazynu Kerrang! za najlepszy album, a do dziś sprzedało się przeszło 6 milionów kopii „Life is Peachy”. Krążek ma aktualnie status podwójnej platynowej płyty.

Dwa tygodnie po premierze albumu, Korn opublikował VHS „Who Then Now?”, na którym członkowie kapeli opowiadają o początkach zespołu, piją hektolitry Bud Light, plują na siebie, biją się na żarty, wymiotują i tak dalej. Materiał zawiera ponadto fragment nagrania z trzeciego koncertu Korn z 1993 roku i pokazuje nagrywanie przepełnionych trudnymi emocjami wokali. Dodatkowo, na VHS znalazły się teledyski do „Blind”, „Shoots and Ladders”, „Clown” i „Faget”. W 2009 roku wideo zostało wznowione na DVD.

Sukces pierwszych albumów Korna zapewnił w 1997 roku wznowienie kontraktu z dystrybutorem,  Epic Records. Jeszcze w tym samym roku kapela wystąpiła na ścieżce dźwiękowej do filmu „Spawn”. Na kolejnym albumie, „Follow the Leader”, Korn poszedł jeszcze bardziej w stronę eksperymentów i dzięki takim utworom jak „All in the Family”, „Got the Life”, czy „Freak on a Leash” sprzedał ponad 14 milionów egzemplarzy tej płyty. „Issues” z 1999 roku tylko potwierdził zdolności kompozycyjne zespołu i spowodował, że Korn zyskał status gwiazdy na całym świecie i do dziś zamyka festiwale, na których gra.

Odświeżycie sobie „Life is Peachy” w oczekiwaniu na nowy album i koncert?

Maciej Daszuta Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.