Jak dobrze znasz teksty polskiego rocka lat 90.? [QUIZ]

Maciej Koprowicz
21.02.2018 13:31
Jak dobrze znasz teksty polskiego rocka lat 90.? [QUIZ] Fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER/EAST NEWS, TRICOLORS/EAST NEWS

Znacie dobrze teksty polskiego rocka? Czas przypomnieć sobie teksty piosenek z wyjątkowo dobrej dla polskiej muzyki dekady.

W powszechnej opinii za złote lata polskiego rocka uchodzą lata 80. XX wieku. Wtedy to swoje wielkie kariery rozpoczynały najsłynniejsze rodzime zespoły rockowe, takie jak Lady Pank, Republika, Maanam, Dżem czy Kult. Z kolei festiwal w Jarocinie był oazą polskiej muzyki niezależnej i wychował całe pokolenie gwiazd.

Ale po upadku PRL-u w polskim rocku działo się równie wiele. W latach 90., gdy do naszego kraju wkroczyła gospodarka rynkowa i zachodnie technologie, wykonawcy muzyczni zyskali zupełnie nowe możliwości. Pojawiły się nowe wytwórnie płytowe i niemal każdy mógł wydać swoją muzykę, w dodatku bez żadnych cenzorskich ingerencji, które były smutną rzeczywistością lat „komuny”. Coraz więcej Polaków było też stać na kupowanie płyt (fakt, że wielu wybierało płyty pirackie) i chodzenie na koncerty. Lata 90. to prawdziwy rozkwit polskiej branży muzycznej.

Przede wszystkim jednak był to czas, w którym powstało wiele wspaniałej muzyki. Wysoki poziom utrzymali wspomniani giganci lat 90., ale pojawiły się też nowe zespoły, które dorównały popularnością starym gwiazdom – choćby Elektryczne Gitary, Hey, Wilki i Myslovitz. Kwitła także muzyka związana z subkulturami, szczególnie punk i różne odmiany metalu.

Zespoły lat 90. w tekstach musiały zmierzyć się z zupełnie nową, polską rzeczywistością „młodego kapitalizmu”. W efekcie powstały wybitne piosenki, które są dziś postrzegane jako równie klasyczne, jak hity z poprzedniej dekady. Wiele z nich można bez kozery nazwać perłami polskiej literatury!

Przekonajcie się sami, czy jesteście ekspertami od tekstów piosenek rocka lat 90. W naszym quizie.

Jak dobrze znasz teksty polskiego rocka lat 90.? [QUIZ]
Rozwiąż quiz

„Serce pojemne jak przedwojenna wanna i pragnienie by ją wypełnić”

Jak dobrze znasz teksty polskiego rocka lat 90.? [QUIZ]

„Serce pojemne jak przedwojenna wanna i pragnienie by ją wypełnić”

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.