Metallica udostępniła zremasterowany utwór „Creeping Death”

Jakub Gańko
29.03.2016 10:05
Metallica udostępniła zremasterowany utwór „Creeping Death” Fot. John Salangsang / Invision / AP / link / East News

Jak będą brzmiały reedycje pierwszych dwóch albumów Metalliki? Posłuchajcie próbek obu wydawnictw.

Metallica została w 2016 roku oficjalnym ambasadorem święta wszystkich kolekcjonerów, Record Store Day. Z tej okazji ukaże się m.in. koncertówka z klubu Bataclan z 2013 roku, ale też specjalne reedycje płyt „Kill 'Em All” z 1983 roku oraz wydanego rok później „Ride The Lightning”. Jak zabrzmią zremasterowane wersje utworów sprzed lat? Możemy się o tym przekonać na podstawie utworów „The Four Horsemen” i „Creeping Death”.

Jeśli liczyliście np. na uwypuklone brzmienie basu, uprzedzamy, że nagrania zostały jedynie poddane ponownemu masteringowi, nie były na nowo miksowane. Mimo to już na przykładzie gitar i wokalu słychać, że w nowym wydaniu dźwięk będzie wyrazistszy - zwróćcie uwagę choćby na ostatni refren. Przekonajcie się na własne uszy:

Reedycje - dostępne w ściśle limitowanym, numerowanym nakładzie - będą zawierać liczne dodatki. W skład boxu „Kill 'Em All” wejdą 4 winyle, 5 CD, DVD i ekskluzywna książka z niepublikowanymi wcześniej zdjęciami. W przypadku „Ride The Lightning” możemy liczyć na podobną zawartość: 4 winyle, 6 CD, DVD i album, a do tego jeszcze miniksiążkę z rękopisami Jamesa Hetfielda oraz zestaw 3 plakatów.

Wydawnictwa będą więc naprawdę bogate, a na dodatkowych płytach znajdziemy mnóstwo niepublikowanego wcześniej materiału. Oprócz nagrań koncertowych z epoki, wydania te wzbogacono o demówki i remiksy wprost z archiwów Larsa Ulricha. O tym, że będą to interesujące dokumenty z przeszłości, przekonuje choćby poniższe nagranie „Seek and Destroy” z koncertu w Palo Alto z października 1983 roku:

Przedpremierowe zamówienia na te wydawnictwa można już składać za pośrednictwem oficjalnej strony zespołu. Oba komplety ukażą się 15 kwietnia 2016 roku, a ich cenę ustalono na 149,99 dolarów. Obok ekskluzywnych boxów będą oczywiście dostępne również regularne wydania na CD, winylu i w formie cyfrowej.

Można się spodziewać, że w przypadku zainteresowania reedycjami (a jesteśmy pewni, że zespół nie będzie na nie narzekał), Metallica zadba również o analogiczne wznowienia kolejnych pozycji swojej dyskografii. Prawdopodobnie jednak nie dostaniemy „...And Justice for All” z głośniejszym basem Jasona Newsteda...

Nim jednak doczekamy się kolejnych reedycji, James Hetfield i spółka wydadzą specjalny album z okazji 30. rocznicy premiery „Master of Puppets”. Mamy nadzieję, że również w 2016 roku otrzymamy pełnoprawnego następcę „Death Magnetic” - w końcu Lars Ulrich zdradził już, że płyta jest coraz bliżej, a Kirk Hammett ujawnił nam nawet nazwisko jej producenta.

Planujecie zakup reedycji „Kill 'Em All” i „Ride The Lightning”?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.