Metallica wyda reedycje „Kill 'Em All” i „Ride The Lightning”

Robert Skowronski
18.02.2016 07:52
|north Fot. materiały prasowe

Według niektórych Metallica skończyła się na jednym z tych dwóch albumów. Bez względu na to, jak jest naprawdę, trzeba przyznać, że są to kanoniczne krążki kapeli. Doczekają się one swoich reedycji.

„Kill 'Em All” z 1983 roku i „Ride The Lightning” z 1984 - kamienie milowe muzyki metalowej. To co dobre nie starzeje się? W rozumieniu metaforycznym może i tak, ale nagrania swoje lata już mają. Z tego powodu zespół zdecydował się o wydaniu 15 kwietnia 2016 roku zremasterowanych reedycji. Dostępne będą one w trzech wersjach - na CD, winylu i rozszerzonej deluxe box set.

Ostatnia z wymienionych opcji ukaże się w limitowanym nakładzie, ale będzie to coś naprawdę wyjątkowego. Nabywcy „Kill 'Em All” otrzymają cztery czarne krążki, pięć kompaktów, jedno DVD oraz oprawioną w twardą okładkę książkę z rzadkimi zdjęciami dokumentującymi tamten rozdział w historii Metalliki. W przypadku deluxe box setu „Ride The Lightning” sprawa wygląda podobnie z tą różnicą, że otrzymamy sześć zamiast pięciu płyt CD, a oprócz książki także zbiór tekstów kapeli spisanych ręką Jamesa Hetfielda oraz trzy plakaty.

Wydawnictwa można już zamawiać przez stronę zespołu. Będą one także dostępne podczas Record Store Day 15 kwietnia 2016. Poinformował o tym zespół za pośrednictwem swojego fanpage'a:

Co dokładnie znajdzie się na rozszerzonej wersji „Kill 'Em All”?

kill Fot. foto: metallica.com

Czego zaś możemy się spodziewać po wersji deluxe „Ride The Lightning”?

ride Fot. foto: metallica.com

Przedsmak tego co dostaniemy na reedycjach możemy poczuć dzięki udostępnionym przez zespół materiałom. Do odsłuchu są koncertowa wersja „Phantom Lord” z 1984 oraz demówka „Ride The Lightning”:

Przeczytaj także
Przeczytaj także

Pierwszy album Metalliki ukazał się 25 lipca 1983 roku nakładem niezależnej wytwórni Megaforce Records. Materiał na płytę został zarejestrowany w zaledwie dwa tygodnie (nie to co dziś) przy niewielkim budżecie. Do sprzedaży trafiło zaledwie 1500 kopii krążka. Rok później Metallica miała już podpisaną umowę z Elektra Records, która wznowiła wydanie „Kill 'Em All”. Od tego czasu album pokrył się potrójną platyną.

„Ride The Lightning” jest o tyle przełomowym materiałem, że to właśnie tu znalazła się pierwsza w historii grupy ballada, „Fade To Black”. O tym jaki był odbiór materiału opowiedział Lars Ulrich:

Trochę nas zaskoczyło to, że zaczęliśmy odbierać telefony o tym, że płyta się wyprzedała. Niektórzy byli zdezorientowani faktem, że na albumie znalazł się utwór, w którym wykorzystaliśmy gitary akustyczne. Z tych numerów po dziś wydobywa się młodzieńcza energia.

A co z nowym albumem kapeli? Do tej pory Metallica zapewniała nas o tym, że następca „Death Magnetic” ujrzy światło dzienne w 2016 roku, w najgorszym wypadku na początku 2017 roku. Jeszcze w marcu 2015 roku Lars Ulrich twierdził, że kapela ma już 20 gotowych utworów. Z ostatnich informacji podanych przez Roba Trujillo wynikało enigmatyczne: „mamy większość materiału”, podobnie twierdził też James Hetfield.

Sprawicie sobie odświeżone wersje „Kill 'Em All” i „Ride The Lightning”?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.