Nergal oskarżony o obrazę uczuć religijnych. Organizacja Ordo Iuris zawiadomiła prokuraturę

Joanna Chojnacka
30.01.2019 16:33
Behemoth|undefined Fot. Agnieszka "vSpectrum” Jędrzejewska / Antyradio.pl

Polska organizacja pozarządowa działająca na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris złożyła zawiadomienie do prokuratury przeciwko liderowi grupy Behemoth. Nergal miał dopuścić się obrazy uczuć religijnych.

Oskarżenia kierowane wobec Adama Darskiego, lidera grupy Behemoth to już codzienność. Muzyk zmaga się z pozwami od lat, a część osób twierdzi nawet, że kontrowersyjne zachowania to prowokacje i jeden z elementów jego strategii marketingowej. W polskich mediach było głośno między innymi o rzekomym znieważeniu przez muzyka godła Polski, którego lider Behemotha użył na plakatach promujących trasę "Rzeczpospolita Niewierna", jeszcze więcej mówiło się o słynnej aferze z darciem Biblii na koncertach przez muzyka. Z kolei ostatnio zagraniczny portal internetowy próbował wmówić Nergalowi poglądy nazistowskie.

Przeczytaj także

Organizacja Ordo Iuris złożyła zawiadomienie przeciwko Nergalowi

Tym razem zawiadomienie do prokuratury zgłosiła organizacja Ordo Iuris. 8 marca 2018 roku Adam Darski w niecodzienny i charakterystyczny dla siebie sposób złożył życzenia wszystkim kobietom. Umieścił wówczas figurkę Jezusa na sztucznym penisie i zaśpiewał piosenkę "Marcowy kwiatek" wymachując przed kamerą rekwizytem. Okazało się, że nie każdy zrozumiał żart muzyka i w sieci znowu zawrzało. Nergal zdecydował, że przeprosi wszystkich, których uraził swoim zachowaniem. Niestety to nie wystarczyło.  

Zobacz też: >> Nergal ukrzyżowany jak Jezus. Kontrowersyjne zdjęcie na FB Behemotha << 

Instytut Ordo Iuris złożył wniosek do Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście o możliwości popełnienia przez Nergala przestępstwa. Zarzut dotyczy znieważenia wizerunku ukrzyżowanego Chrystusa i obrazy uczuć religijnych, za które muzykowi grożą 2 lata pozbawienia wolności. Jak czytamy na oficjalnej stronie organizacji, adwokat doktor Bartosz Lewandowski, pełnomocnik jednego z pokrzywdzonych oświadczył:

Sprawdź: >> Nergal wyśmiał hasło „Bóg, honor, ojczyzna” na nowych paszportach <<

Analiza materiału dowodowego bezsprzecznie dowodzi, że oskarżony Adam D. „Nergal” dopuścił się publicznej obrazy uczuć szeregu pokrzywdzonych osób. Zachowanie muzyka w oczywisty sposób zmierzało do wywołania przykrości osób wierzących. Adam D. dążył do jak najszerszego odbioru nagranego przez niego filmu, stąd umieścił go w sieci pod pozorem chęci złożenia życzeń kobietom w dniu ich święta. Jego zachowania nie należy w ogóle traktować jako aktu wpisującego się w działania artystyczne, bowiem nosiło znamiona oczywistej i mało wyrafinowanej prowokacji.

Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.