Paul McCartney jako perkusista na nowej płycie Foo Fighters

Maciej Koprowicz
03.08.2017 11:09
Paul McCartney jako perkusista na nowej płycie Foo Fighters Fot. AFP/EAST NEWS

Dave Grohl zaprosił Beatlesa do współpracy nad nowym albumem swojego zespołu, „Concrete And Gold”. Sir Paul wystąpi tam jednak w nietypowej dla siebie roli.

Przyjaźń byłego perkusisty Nirvany i Paula McCartneya sięga co najmniej 2009 roku, kiedy to na gali rozdania nagród Grammy wykonali wspólnie „I Saw Her Standing There” The Beatles. Ten sam kawałek zagrali na koncercie Paula w Londynie sześć lat później. W 2012 po raz pierwszy zetknęli się natomiast w studiu – wraz z Kristem Novoseliciem z Nirvany i Patem Smearem z Foo Fighters zarejestrowali utwór „Cut Me Some Slack”.

Współpraca dwóch legend rocka była tak owocna, że artyści postanowili do niej powrócić jeszcze raz. Dave Grohl zaprosił sir Paula do udziału w nagraniu dziewiątego albumu studyjnego Foo Fighters, „Concrete And Gold”. McCartney, który zasłynął jako wokalista i basista, otrzymał nietypowe zadanie – został perkusistą. W wywiadzie dla „ET Canada” Dave opowiadał:

Paul McCartney gra na perkusji w jednej z naszych piosenek. To nasz kumpel. Znamy go już długi czas. Jest świetny. To najcudowniejsza osoba na świecie. Wspaniały koleś.

Jeden z członków Foo Fighters opisał wizytę Beatlesa w studiu:

Nawet nie słyszał piosenki. Przyszedł, a Dave chwycił gitarę akustyczną i szybko pokazał mu kawałek. Paul usiadł za specjalnym zestawem perkusyjnym, który jego techniczny ustawił dla niego. Siedziałem tam z pałeczką perkusyjną i dyrygowałem. Zrobił dwa podejścia.

Grohl podkreślił, że McCartney nie jest tajemniczą wielką gwiazdą popu, której występ na nowej płycie Foo Fighters zapowiedział. Na medialnej giełdzie nazwisk przewijały się m.in. Adele i Taylor Swift. Niedawno Dave ujawnił, że na albumie zaśpiewa wokalista grupy r&b Boyz II Men, ale prawdopodobnie to wciąż nie rozwiązuje zagadki. Lider Fighters powiedział:

Ta osoba jest, moim zdaniem, kimś więcej niż gwiazdą pop. Zmierzaliśmy w kierunku końca albumu, a ta osoba przyszła i powiedziała: „Człowieku, bardzo chciałbym zaśpiewać na twojej płycie”. Spojrzałem na producenta Grega Kurstina i powiedziałem: „OK, przyjdź jutro i coś zdziałamy. Więc znaleźliśmy dla tej osoby jakąś pomocniczą partię do zaśpiewania i postanowiliśmy, że zrobimy z tego nasz własny mały, brudny sekret i zobaczymy, czy ktoś się zorientuje.

„Concrete And Gold” ukaże się 15 września 2017. Foo Fighters prezentuje już nowy materiał na koncertach – poznaliśmy już m.in. „Laa Dee Da”, „The Sky Is The Neighborhood”, „Sunday Rain” i „Dirty Water”. Zespół udostępnił też teledysk do pierwszego singla z płyty, „Run”. 29 czerwca 2017 grupa była gwiazdą Open'er Festival w Gdyni.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.