Zenek Martyniuk wydaje limitowany winyl w pozłacanej okładce

Maciej Koprowicz
10.11.2017 15:17
Zenek Martyniuk wydaje limitowany winyl w pozłacanej okładce Fot. Marek Maliszewski/REPORTER/EAST NEWS

Król disco polo doczeka się prawdziwie królewskiej edycji swojej najpopularniejszej płyty.

Lata 90. to w polskiej muzyce czas prawdziwej rewolucji – zarówno technologicznej, jak i stylistycznej. Na świecie CD wyparły płyty winylowe w roli podstawowego nośnika muzyki, ale w naszym kraju rządziły kasety magnetofonowe. Śmierć winyli zbiegła się w czasie z eksplozją popularności jedynego rdzennie polskiego gatunku muzyki popularnej – disco polo.

Nieoczekiwanie w ostatnich latach płyta winylowa zmartwychwstała. Najpierw wróciła do łask koneserów muzyki, a potem, jak za dawnych lat, trafiła pod strzechy. Ceny winyli stają się coraz bardziej przystępne, a longplaye trafiają do oferty nawet wielkich sieci supermarketów.

Ostatnie kilka lat to także renesans popularności disco polo. Największą gwiazdą muzyki w Polsce znów jest zespół Akcent, którego utwór „Przez twe oczy zielone” z wydanego w 2016 roku albumu „Przekorny los” nuciła cała Polska, na czele z piłkarzami reprezentacji. Lider grupy, Zenon Martyniuk doczekał się nawet porównań do Ryszarda Riedla z Dżemu.

Kwestią czasu wydawało się zatem, kiedy albumy z disco polo zaczną ukazywać się na winylu. Najsłynniejszy wydawca z kręgu „polskiego disco”, białostocki Green Star Music wyszedł naprzeciw oczekiwaniom fanów i wydał pierwszy album na czarnej płycie.

Wybór wytwórni nie może zaskakiwać – jest to oczywiście bestsellerowy „Przekorny los” Akcentu. Krążek wytłoczony w tłoczni Akord ukaże się w limitowanej edycji 200 sztuk. Okładka zawierać będzie pozłacaną 24-karatowym złotem blachę. Autentyczność potwierdzać będzie certyfikat ręcznie podpisany przez zespół i wydawcę.

Pierwsze pięć limitowanych egzemplarzy trafi na licytację na Allegro. Warto o nie powalczyć, ponieważ płyty z pewnością zyskają z czasem sporą wartość – wydawca zapowiada, że po wyczerpaniu nakładu ta edycja „Przekornego losu” nie będzie wznawiana.

Nie jest to wcale pionierskie wydanie muzyki disco polo na płycie analogowej. Już w 1990 roku winylowej edycji albumu  „No Disco No. 1” doczekał się zespół Top One.

 

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.