Jakie zmiany zachodzą w mózgu podczas śmierci? Udało się to nagrać

Miron Kądziela
05.06.2023 19:54
Jakie zmiany zachodzą w mózgu podczas śmierci? Fot. Gorodenkoff/Shutterstock

Maszyna EEG przypadkowo nagrała ostatnie 15 minut aktywności mózgowej umierającego człowieka. Zauważono częstotliwości charakterystyczne dla miłości czy snu.

Za pomocą elektroencefalogramu można zarejestrować aktywność mózgu. Na podstawie rejestracji wyładowań elektrycznych da się prześledzić to, w jaki sposób działa ten organ nawet na poziomie emocji, skupienia czy po prostu świadomości i aktywności. Podczas jednego z takich badań naukowcy z amerykańskiego University of Louisville zarejestrowali obraz aktywności umierającego mózgu.

Podczas badania 87-letniego pacjenta z padaczką doszło do incydentu. Mężczyzna niespodziewanie zmarł na zawał serca. Sprawiło to, że badanie, które prowadzili medycy, zarejestrowało aktywność mózgu w czasie, gdy organizm tracił powoli funkcje życiowe.

Jakie zmiany zachodzą w mózgu podczas śmierci? Naukowcy przypadkiem to nagrali

Naukowcy z University of Louisville przypadkowo nagrali 15 minut aktywności umierającego mózgu.

Zmierzyliśmy 900 sekund aktywności mózgu w momencie śmierci i położyliśmy szczególny nacisk na zbadanie, co wydarzyło się w ciągu 30 sekund przed i po tym, jak serce przestało bić

- powiedział Ajmal Zemmar, neurochirurg, który prowadził badanie.

Okazuje się, że nasz mózg funkcjonuje wówczas w podobny sposób, jak podczas śnienia, przywoływania wspomnień oraz medytacji i nadaje na falach gamma. Ta częstotliwość pojawia się w przypadku szybkiego przetwarzania informacji z różnych obszarów mózgu jednocześnie i uaktywnia się m.in. w momencie, gdy odczuwamy stan miłości i altruizmu.

Tuż przed i po tym, jak serce przestało działać, zaobserwowaliśmy zmiany w określonym paśmie oscylacji neuronowych, tak zwanych oscylacjach gamma, ale także w innych, takich jak oscylacje delta, theta, alfa i beta. Różne rodzaje oscylacji, w tym gamma, są zaangażowane w zaawansowane funkcje poznawcze, takie jak koncentracja, śnienie, medytacja, odzyskiwanie pamięci, przetwarzanie informacji i świadoma percepcja, jak również flashbacki

- tłumaczył Zemmar.

Wiele osób, które doświadczyło sytuacji tuż przed śmiercią, twierdzi, że „życie przelatuje im przed oczami”. Wszyscy znamy ten motyw choćby z filmów. Odkrycia amerykańskich naukowców sugerują, że może być w tym sporo prawdy. Jak wspomniano, fale gamma powiązane są wszakże z przywoływaniem wspomnień.

Z tych badań już możemy się wywnioskować, że chociaż nasi bliscy mają zamknięte oczy i są gotowi odejść, ich mózgi mogą odtwarzać właśnie jedne z najpiękniejszych chwil, jakich doświadczyli w swoim życiu

- ocenił badacz.

Po więcej informacji zachęcamy was do odwiedzenia naszego Facebooka oraz Instagrama.

Miron Kądziela Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.